WHO reagált az USA kilépésére: Musk nem válaszolt, csak egy búcsúcsókot dobott a szervezetnek
A WHO amúgy reméli, hogy az Egyesült Államok átgondolja a dolgot.
Steffen Seibert elmondta, hogy a német kormány „kifejezetten üdvözli”, hogy az ENSZ-tagállamok állam- és kormányfőinek decemberi marrákesi csúcstalálkozóján elfogadandó csomag „vezérlő elve az illegális migráció csökkentése”.
Az ENSZ globális migrációs csomagja nem teremt jogi kötelezettségeket és nem érinti a világszervezet tagállamainak nemzeti szuverenitását – hangsúlyozta Steffen Seibert német kormányszóvivő pénteki berlini tájékoztatóján.
Elmondta, hogy a német kormány „kifejezetten üdvözli”, hogy az ENSZ-tagállamok állam- és kormányfőinek decemberi marrákesi csúcstalálkozóján elfogadandó csomag „vezérlő elve az illegális migráció csökkentése”.
A tervezett megállapodás nem jár nemzetközi jogi kötelezettségekkel és nem csorbítja a nemzeti szuverenitást, egy „keretet” alkot és „dokumentálja”, hogy a nemzetközi közösség tagjai közösen „irányítani és rendezni akarják a migrációt világszerte”.
Rainer Breul, a külügyminisztérium szóvivője ismertette, hogy a tervezett megállapodás 10 alapelvet és 23 célt tartalmaz, valamint célonként egy-egy „katalógust a megvalósítás lehetséges, önkéntes eszközeiről”. Az alapelvek között szerepel például az emberi jogok tiszteletben tartása, a célok között pedig a határok biztonsága és az embercsempészet elleni közdelem – mondta.
Arra a kérdésre, hogy szorgalmaz-e a német kormány egységes EU-s álláspontot az ügyben, tekintettel arra, hogy az Egyesült Államok mellett Magyarország is kilépett a csomag elfogadási folyamatából, és Ausztria is mérlegeli ezt, elmondta: a csomag „jó kompromisszum” a kibocsátó-, a tranzit-, és a célországok érdekei között, ezért a kormány ösztönzi az elfogadását és kívánatosnak tartja, hogy minél több EU-tagállam támogassa.
Azonban azt is látja, hogy egyes tagországoknál „kérdőjelek” vannak – mondta a külügyminiszteri szóvivő, kiemelve, hogy természetesen minden tagállam önállóan dönt az ügyben.
(MTI)