Írta: Dergán Ádám
A Magyar Hősök-sorozatunk eddigi írásait itt olvashatják. A sorozat a Nemzeti Emlékezet Bizottságával együttműködésben készül.
Kudar Lajos 1895. november 19-én született Erdélyben, az Arad és Temesvár között fekvő Vinga nagyközségben egy református család második gyermekeként. Édesapja, idősebb Kudar Lajos rigai származású gyógyszerész volt, édesanyját Boros Juliannának hívták. A család 1907-ben Makóra költözött, ahol a családfő a Szent László Gyógyszertár tulajdonosaként és vezetőjeként dolgozott.
Az ifjú Kudar Lajos mindössze húszéves volt, amikor megannyi kortársához hasonlóan őt is beszippantotta az első világháború pokla. Tartalékos tiszti kiképzést követően 1916-tól a 2. honvéd gyalogezred kötelékében harcolt. A fiatal hadnagy egyaránt megjárta az orosz és a román frontot. A harctereken mutatott hősiességét többek között 1. és 2. osztályú Ezüst Vitézségi Éremmel és Bronz Katonai Érdeméremmel ismerték el.
A világháborús vereség, az Osztrák–Magyar Monarchia széthullása, a Kommün és a vörösterror utáni rendkívül nehéz időkben,
a rendteremtés szándékával 1919-ben beállt a Nemzeti Hadseregbe;
a Prónay-században teljesített szolgálatot. 1921. november 1-jei hatállyal főhadnaggyá léptették elő. A Magyar Királyi Csendőrség állományába a honvédségtől került át 1923. június 1-jén (más források szerint már márciusban).
1924. december 30-án házasságot kötött Kudar Margittal (csupán névrokonok voltak). Két fiúgyermekük született, László (1928) és Lajos (1935).
Az első világháború hadszínterein nyújtott kimagasló teljesítménye okán Horthy Miklós kormányzó, a vitézi rend főkapitánya 1928. június 17-én vitézzé avatta.
A csendőr főhadnagyot először Szegedre, ezt követően Nagykátára helyezték. 1936-ban a fővárosba került: a csendőrségi nyomozó osztály helyettes vezetőjeként, majd 1939-től – immár őrnagyi rangban – vezetőjeként tevékenykedett. Ezt követően a központi nyomozó parancsnokság előállítási osztályának vezetője, majd a nyomozó osztály törzsalosztályának parancsnoka lett.
1939. szeptember 1-jén kitört a második világháború. A rendkívül kiszolgáltatott helyzetbe került Magyar Királyság számára az első nagy próbatétel a beözönlő lengyel menekültek sorsának rendezése volt. A német villámháborús gépezet nyomása és a szovjetek támadása következtében összeroppanó Lengyelországból, kihasználva, hogy 1939 márciusában, Kárpátalja visszacsatolásával helyreállt a történelmi lengyel–magyar határ, rengetegen menekültek Magyarországra. Varga Béla kisgazdapárti politikus, a Nemzetgyűlés későbbi elnöke visszaemlékezéseiben ezzel kapcsolatban kiemelte, hogy „a bizalmas dolgokat Kudar Lajos csendőr ezredessel, Keresztes-Fischer belügyminiszter bizalmasával intéztem el. Kudar Lajost [idősebb] Antall Józsefen keresztül ismertem meg: a csendes magyar hősök legnagyobbika volt. »Emberéletért mindent!« – ez volt a jelszavunk”.