Megkezdte Szaúd-Arábia isztambuli főkonzulátusának közös átvizsgálását egy szaúdi és egy török nyomozócsoport hétfőn este, két héttel azután, hogy a képviselet épületében eltűnt az Egyesült Államokban letelepedett Dzsamál Hasogdzsi szaúdi újságíró.
A Demimoren török médiacsoport élő közvetítésben mutatta, ahogy a török rendőrök és bűnügyi helyszínelők csoportja hét vagy nyolc járművel, köztük egy törvényszéki orvosi gépkocsival megérkezett a főkonzulátus épülete elé, miközben a török hatóságok kordonokkal zárták le a képviselethez vezető utcákat.
Órákkal korábban egy 15 fős szaúdi csoport érkezett az épülethez, miután találkozót tartottak a török hatóságok képviselőivel az isztambuli belbiztonsági erők központjában. A két ország még a múlt héten megállapodott, hogy együttműködik a történtek feltárásában, és közösen vizsgálja át az épületet, ahol október 2-án Hasogdzsit utoljára látták.
A török hatóságok az újságíró titokzatos eltűnése után négy nappal meggyőződésüket fejezték ki, hogy Hasogdzsit a külképviseleten meggyilkolták, Szaúd-Arábia azonban azóta is következetesen visszautasítja az ezzel kapcsolatos vádakat.
Az isztambuli helyszínelés hétfő esti megkezdésével egy időben a CNN amerikai hírtévé arról számolt be, hogy Szaúd-Arábia Hasogdzsi megölésének beismerésére készül. Saját, meg nem nevezett forrásaira hivatkozva a CNN azt közölte: Rijád várhatóan azzal a magyarázattal áll elő, hogy Hasogdzsit – aki a török menyasszonyával kötendő házasságához szükséges papírokért folyamodott – kihallgatták Szaúd-Arábia isztambuli főkonzulátusán, és az újságíró a rosszul sikerült kihallgatás közben, kihallgatóinak szándékai ellenére halt meg.
Donald Trump elnök hétfőn telefonon beszélt az ügyről Szalmán bin Abdel-Aziz szaúdi királlyal, aki cáfolta, hogy tudomása lenne az újságíró sorsáról. A megbeszélésről beszámoló Donald Trump amerikai elnök újságíróknak azt mondta, hogy talán magukat önállósító gyilkosok ölhették meg Hasogdzsit. Ezt követően Mike Pompeo amerikai külügyminiszter Trump felkérésére Rijádba indult, hogy tanácskozzék a 82 éves szaúdi uralkodóval és fiával, Mohamed bin Szalmán koronaherceggel, a szaúdi politika tényleges irányítójával.