A konzultációt először Kubatov Gábor pártigazgató jelentette be júliusban: akkor azt mondta, ennek célja a lakók véleményének megkérdezése lenne arról, milyen városban szeretnének élni. Szerinte csak a városfejlesztési terv véglegesítése után találják majd meg azt az embert, aki ezt a leggyorsabban és leghatékonyabban végre tudja hajtani. „Nem a gombhoz varrjuk a kabátot, hanem fordítva” – mondta a politikus a jelöltállítás folyamatáról.
Kubatov azt állítja: a konzultációra már csak azért is szükség van, mert szerinte Botka Lászlónak „zavaros ügyei” vannak, melyet a helyi baloldal az elmúlt években próbált eltitkolni. Egyúttal elmondta, Botka országos politikusként, miniszterelnök-jelöltként és választmányi elnökként is megbukott.