Semmi nem elég: Ukrajnának még több lőszerre, légvédelemre, kiképzett katonára van szüksége az EU főképviselője szerint
Kaja Kallas úgy véli, ha Európának nem sikerül elrettentő erővel hatnia, az veszélyes üzenetet küldhet az agresszoroknak.
Rétvári Bence, az EMMI államtitkára kemény hangvételű nyilatkozatban ítélte el az ukrán oktatási törvényt vasárnap.
Ukrajna egyes állampolgárait másodrendűnek tekinti, amikor korlátozza a nyelvhasználathoz fűződő jogaikat - mondta Rétvári, Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára vasárnap Vácott, az I. világháborús emlékműnél tartott megemlékezésen.
A kereszténydemokrata politikus, a térség országgyűlési képviselője rámutatott, a nyelvhasználati törvénnyel Ukrajna korlátozza és visszaszorítja a kárpátaljai magyarság nyelvhasználati jogait, amikor csak alsóbb tagozatban engedélyezi, hogy a diákok saját nyelven tanulhassanak.
Rétvári Bence felhívta a figyelmet arra, az ukrán alkotmány és nemzetközi szerződések garantálják, hogy szerzett jogokat ne lehessen elvenni. Ahogy fogalmazott: az itt élő magyarság szerzett joga, hogy saját nyelvén taníttassa gyermekeit.
Az államtitkár érthetetlennek nevezte, hogy az Európai Unió egyes vezetői többet foglalkoznak a messziről ideérkező illegális migránsok jogaival, mint az Európában évszázadok, évezredek óta élő emberekével. Rámutatott, nem Brüsszelből, Budapestről vagy Kijevből kell megmondani, hogy Kárpátalján hogyan éljenek a magyarok, hanem az ott élők szervezeteivel kell tárgyalnia az ukrán államnak.
Rétvári Bence kitért arra is, a Velencei Bizottság már egy éve megszabta a kijevi kormánynak, hogy kezdjen egyeztetéseket a kárpátaljai magyarok képviselőivel, de Ukrajna ennek a kötelezettségének máig nem tett eleget. A magyar kormány mindaddig, amíg ez nem történik meg, rendszeresen fel fogja szólítani az ukrán vezetést és blokkolni fogja nemzetközi szinten annak egyes törekvéseit, ahogy Rétvári figyelmeztetett.
Az államtitkár a CsaládHáló Alapítvány 12. Testvércsalád találkozója keretében tartott koszorúzáson arról beszélt, hogy a határokon átívelő magyar-magyar kapcsolatokban ez a találkozó egy biztos pont: az elmúlt hónapokban e programokon 1200-an vettek részt, és több mint 700 család esetében épült ki határokon átívelő testvércsaládi kapcsolat. Hozzátette, remélhetőleg a legnehezebb körülmények között élő magyar közösség, a kárpátaljai magyar családok számára létrejött egy stabil alap.
(MTI)