Sztehlo Gábor ekkor is gyorsan cselekedett, és 800 bentlakóval 1945-ben Gaudiopolis (Örömváros) néven létrehozta azt az intézményt, amelyik több volt egyszerű menhelynél: a fiatalok itt közösségre találtak. A gyermekköztársaságnak is becézett intézményben leginkább ekkor is az üldözöttek gyerekei kaptak helyet, csak most nem a zsidó származásúak, hanem azok, akiknek a szülei a Horthy-korszakban valamilyen módon diszponálták magukat, katonatisztek vagy hivatalnokok voltak.
A Gaudiopolis bizonyos értelemben állam volt az államban, mivel „polgárai” javarészt önellátásra rendezkedtek be. Alkotmányuk és törvényeik is voltak, amelyek értelmében szankciókat alkalmazhattak, a legsúlyosabb büntetésnek a kiközösítés számított. Sztehlo Gábor annak ellenére, hogy evangélikus lelkész volt, önmérsékletet tanúsított a gyermekek vallásgyakorlása terén, ugyanis mindenki azt a felekezetet választhatta, amelyiket akarta. Mindamellett, hogy tanultak, szorgalmasan dolgoztak is: például sportpályát építettek, gyümölcsöt termesztettek vagy műhelyekben fúrtak-faragtak, de még színjátszó körük és saját könyvtáruk is volt.
Mivel szüleik nem éltek, vagy legalábbis nem tudták velük tartani a kapcsolatot, a gyerekeknek Sztehlo Gábor megadta azt a szabadságot, hogy maguk válasszanak szakmát. Még külön „valutájuk” is volt, az úgynevezett Gapo-dollár, amelynek árfolyamát mindig a villamosjegy árához igazították, és amelyikkel természetesen csak Gaudiopolison belül lehetett fizetni. A jókedvről az embermentő lelkész személyiségén kívül saját szerkesztésű vicclapjuk, a Gapo Matyi gondoskodott.
Nem tartott azonban sokáig a vidámság az Örömvárosban, ugyanis a kommunista rezsim 1950-ben felszámolta Gaudiopolist, Sztehlo Gábor Luther-kabátja pedig már nem tudott kellő fedezéket nyújtani a felkaroltaknak.
Mint akkoriban mindent, így ezt az önálló kezdeményezést is megszüntették, az intézményt államosították, a gyerekeket szélnek eresztették, illetve a kiskorúakat átvették az állami nevelőintézetek. Sztehlo Gábor segédlelkész lett a budavári, a kelenföldi, majd a kőbányai gyülekezetekben, de ekkor sem tudott kibújni a bőréből: evangélikus szeretetotthonokat szervezett még azután is, hogy 1956-ban családja Svájcba költözött, de ő itthon maradt.