Ausztria megtámadta az Európai Bíróságon a paksi bővítés támogatását

2018. február 22. 16:43

Az atomenergiának nincs semmi keresnivalója Európában. Ebből az álláspontunkból egy jottányit sem engedünk – jelentette ki az osztrák környezetvédelmi miniszter, majd országával megtámadta az Európai Bíróságon Paks II. állami támogatását.

2018. február 22. 16:43

A határidő lejárta előtt megtámadta Ausztria az Európai Bíróságon a Paks II. atomerőmű bővítési projekt állami támogatására adott európai bizottsági jóváhagyást – jelentette be Elisabeth Köstinger osztrák környezetvédelmi miniszter csütörtökön közleményben. „Az atomenergiának nincs semmi keresnivalója Európában. Ebből az álláspontunkból egy jottányit sem engedünk” – fogalmaz a miniszter közleménye. Ausztria hasonlóképpen lépett fel a brit Hinkley Point C atomerőmű projekttel szemben is.

Osztrák környezetvédelmi szervezetek üdvözölték a minisztérium bejelentését. „Csak jogi úton lehet megállítani a projektet, amelynek a gazdaságtalan és versenytorzító mivoltát az állami támogatásra adott európai bizottsági jóváhagyás is alátámasztja” – jelentette ki írásos közleményben Reinhard Uhrig, a Global 2000 szervezet szóvivője. Hozzátéve, hogy „jogi úton kell a helyére tenni az Európai Bizottság hibás álláspontját is arról, miszerint az atomenergia fejlesztése az EU támogatására érdemes közös érdeke lenne.” 

„Követeljük, hogy Ausztria minden jogi és más rendelkezésére álló eszközzel lépjen fel az atomerőművek építésével szemben Európában. Az év második felében az Európai Tanács elnökségi posztját mindenképpen az atomenergia-ellenes pozíció megerősítésére kellene kihasználni” – írja Lukas Stühlinger, az oekostrom AG áramszolgáltató vállalat vezérigazgatója közleményében.

Az oekostrom AG aláírásokat is gyűjt a paksi bővítés megakadályozására egy online petícióval, amelyben fellépést követelnek az osztrák kormánytól az atomerőművek építése ellen egy európai szintű energiaügyi szerződésben.

(MTI)

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 135 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
noMores
2018. február 23. 11:46
Pedig ok a barataink voltak:((((( Most milesz, viktor? Mar becs is tamad?! Mindenki az ellensegunk! Csak erdogan es putyin maradt:(
Bajuszkirály
2018. február 23. 10:58
Ennek semmi köze a javuló osztrák-magyar kapcsolatokhoz. A kép félrevezető. Ez az energialobbi harca a piacok megszerzése miatt, akik természetesen minden lehetőséget megragadnak, hogy Ausztriának kedvezőbb versenyhelyzetet lehessen biztosítani. De semmi baj, ott van Németország, oda majd exportálhatnak áramot, ha már Mo.-nak kevesebbre lesz szüksége. A németeknek kelleni fog, ha tovább folytatják az ostoba politikájukat. Már most is az egekben van az áram ára náluk.
Abdul Weissman Morales
2018. február 23. 08:58
A cigányt már szarba se nézik.
Berecskereki
2018. február 23. 04:37
Lószartmama! - idézve a demokratikus nagy formátumú politikust. Másról van itt szó. Üzletről! " Der Standard összefoglalta, hogy miért rendkívül káros az osztrák és német lakosoknak a paksi atomerőmű bővítése. A lap a berlini Energy Brainpool nevű kutatóintézet tanulmányát idézi, amely szerint a paksi villamos energia olyan pluszkapacitást hoz a nemzetközi hálózatba, amely a német áramtőzsdén várhatóan megawattonként 70 eurócenttel lenyomja az árakat (jelenleg 21,5 eurón állnak). Mivel az osztrák piacon is a német tőzsde az irányadó, a hatást nem tudják elkerülni. Azok a szolgáltatók, amelyek a szél- és napenergiát a tőzsde helyett közvetlenül a termelőktől veszik, hátrányba fognak kerülni. Nőni fog a különbség a megújuló forrásokból származó energia garantált átvételi ára és a nagykereskedelmi ár között, ami végső soron a lakossági villamos energia árának emelkedéséhez vezet. A számítások szerint emiatt egy szélerőmű 2030-ban megawattonként és évente 1700 euróval kevesebbet képes majd termelni, a biogázüzemek pedig évi 6 ezer eurót vesztenek Paks II. miatt. A német lakosságnak így összességében 200 millió euró pluszköltségbe kerül Paks II., ahhoz képest, mintha nem épülne meg." https://derstandard.at/2000031150250/Stuetze-fuer-Ungarn-AKW-wuerde-Stromkosten-erhoehen http://hvg.hu/gazdasag/20160216_ausztriaban_esnemetorszagban_aremelkedesre_szamitanak_a_paksi_bovites_miatt
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!