Román szociáldemokraták: Szó sem lehet autonómiáról

2018. január 08. 19:42

Az erdélyi magyar pártvezetők hétfőn nyilatkozatban erősítették meg az erdélyi magyarok autonómiaigényét, Liviu Dragnea, a bukaresti kormány vezető erejét képező Szociáldemokrata Párt elnöke erre reagálva kijelentette: az autonómia alkotmányellenes, elfogadhatatlan és nem lehet alku tárgya.

2018. január 08. 19:42

Az autonómia alkotmányellenes, elfogadhatatlan és nem lehet alku tárgya – szögezte le Liviu Dragnea, a bukaresti kormány vezető erejét képező Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke hétfőn.

A pártelnököt a PSD végrehajtó bizottságának ülése után újságírók kérdezték az erdélyi magyar pártvezetők aznapi közös nyilatkozatáról, melyben megerősítették az erdélyi magyarság negyed évszázada megfogalmazott autonómiaigényét.

Arra a kérdésre, hogy miként befolyásolhatja az autonómia ügyében fennálló véleménykülönbség a PSD és a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) közötti parlamenti együttműködést, Liviu Dragnea azt mondta: ez az együttműködés csak bizonyos konkrét törvénytervezetekre terjed ki. Megjegyezte: még koalíciós partnerével, a liberális ALDE-val sem teljes a nézetazonosság, és együtt tudnak működni annak ellenére, hogy egy-két kérdésben álláspontjuk szöges ellentétben van egymással. Korábban a legnagyobb román ellenzéki párt, a jobbközép Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ludovic Orban is elutasította az erdélyi magyar pártok által megfogalmazott autonómiakövetelést.

Hétfőn a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ), a Magyar Polgári Párt (MPP) és az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) elnöke közös állásfoglalásban erősítette meg Kolozsváron az erdélyi magyarság negyed évszázada megfogalmazott autonómiaigényét. A közösségi autonómiák megteremtéséhez az erdélyi magyar politikai alakulatok vezetői a román többség támogatását kérték.

Száz évvel a gyulafehérvári nyilatkozatban foglaltak után készek vagyunk egy új kezdetre: az ország fejlődése, a közös jövőnk érdekében találjunk együtt megoldásokat a közösségeinket megosztó kérdésekre. Céljaink nem sértik a románok jogait, de azt is tudjuk, hogy törekvéseinket csakis a többség támogatásával tudjuk megvalósítani – ehhez ajánlunk partnerséget, és kérünk tiszteletet” – írta közös nyilatkozatában Kelemen Hunor az RMDSZ, Biró Zsolt, az MPP és Szilágyi Zsolt, az EMNP elnöke.

(MTI)

Összesen 41 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Pelso j.
2018. január 09. 09:37
http://szabadsag.ro/-/kolozsvaron-targyal-szijjarto-peter-magyar-kulugyminiszter Minden a legnagyobb rendben, ugyebár.
balbako_
2018. január 09. 06:43
És ezek használják a "demokrata" szót is a nevükben?
Akitlosz
2018. január 09. 02:59
Az RMDSZ meg a székelyek román alkotmányos keretek között kb. soha nem fognak elérni semmit, ahogyan azt az elmúlt 28 vagy akár az 100 év is mutatja.
Akitlosz
2018. január 09. 02:57
Az alkotmányellenes, ami a hatalomnak nem tetszik. Inkább az alkotmányokban van a hiba általában és nem az alkotmányellenes dolgokban. A magyar alkotmányban sincsen már benne 1946. óta az ellenállás joga és kötelessége. Nem csak jog, de egyben kötelesség is ellenállást tanúsítani a jogsértő alkotmányok ileltve hatalom ellen. Jogtalanság jogot nem alapít. Amit minden, de minimum a magyar alkotmány végéhez hozzá kellene biggyeszteni. ELLENÁLLÁSI ZÁRADÉK 120.§ A magyar nemzet ősi hagyománya alapján ha bármelyik választott képviselőnk, képviselőink testületei, az Országgyűlés hazánk alkotmánya, alaptörvénye vagy a nemzet érdeke ellen tesz, örök időkre szabadságunkban áll annak ellenszegülni és ellent mondani anélkül, hogy jogsértést követnénk el.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!