Az Európai Bírósághoz fordult csütörtökön az Európai Bizottság (EB), a harmadik szakaszba léptetve ezzel egyszerre a civil törvény, a felsőoktatási jogszabály-módosítás, illetve a menekültkvóták elutasítása miatt Magyarország ellen megindított kötelezettségszegési eljárásokat.
Két éve a tagállami miniszterek 120 ezer menedékkérő szétosztásáról döntöttek, hazánknak 1294 embert kellett volna befogadnia, Magyarország azonban nem hajtotta végre a döntést – idézi fel az Index. Két hónapja a magyar kormány már bukott az ügyben egy pert, akkor azonban felperes volt, a szlovákokkal együtt támadta meg a határozatot. A kormány szerint politikai döntés született, „megerőszakolták” az uniós jogot, és úgy vélekedett, a per bukása miatt nincs új kötelezettség, nem kell végrehajtani a határozatot.
Most a Magyarország elleni kötelezettszegési eljárás jutott bírósági szakaszba. A kormány várhatóan azzal érvel majd, hogy a 2015-ös határozat kimondja, hogy 2017. szeptember 26-ig kell alkalmazni azt, az Európai Bizottság viszont ezt úgy értelmezi, hogy a szeptember 26-ig érkezett meneddékkérőket továbbra is át kell helyezni. A kormány azzal is érvelhet a kvóta ellen, hogy a többi tagállam sem teljesítette a részét. Az Index szerint az mentheti a kormányt, hogy az uniós-török megállapodás nyomán elfogytak azok a jogosan menedéket kérő emberek, akiket át lehetne helyezni.
(MTI, Index)