Kutatás: csökkent a magyarok elfogadottsága a román társadalomban

2017. október 19. 21:07

A magyarok elfogadottsága és megbecsültsége is csökkent a román társadalomban – mutatja a romániai Elie Wiesel Országos Holokausztkutató Intézet csütörtökön közzétett közvélemény-kutatása.

2017. október 19. 21:07

A két évvel ezelőtti szinthez képest csökkent a magyarok elfogadottsága és megbecsültsége a román társadalomban – derült ki a romániai Elie Wiesel Országos Holokausztkutató Intézet által rendelt közvélemény-kutatásból, amelynek eredményeit csütörtökön tették közzé. A holokauszttal kapcsolatos ismereteket és a kisebbségek megítélését számszerűsítő felmérés készítői az úgynevezett Bogardus-skálát használták, amelyen az 1-es a legmagasabb (családtag) fokú elfogadást, míg a 7-es a legkisebbet (nem kellene Romániába jönniük) jelenti. A legkisebb fokú elutasítást a zsidókkal (3,8) szemben mutatták a megkérdezettek, akárcsak két évvel ezelőtt.

A magyarok elutasítása 4-ről 4,1-re, az araboké 4,8-ról 5-re nőtt, míg a romákkal szembeni intolerancia szintje 5-ről 4,8-ra csökkent. Míg két éve a megkérdezettek 26 százaléka mondta, hogy nem akar – legfeljebb látogatóként – magyarokat látni az országban, arányuk mára 29 százalékra emelkedett, miközben 18-ról 14 százalékra csökkent azok aránya, akik elfogadnának egy magyar családtagot, és 16-ról 12 százalékra azoké, akik nem zavarna, ha magyar lenne a szomszédjuk.

Csökkent a magyarság megbecsülése is: a tavalyelőtti 10-ről 5 százalékra apadt azok aránya, akik román társadalom értékes tagjainak tekinti a magyarokat, 31-ről 33 százalékra nőtt viszont azok aránya, akik problémaforrást vagy éppenséggel fenyegetést látnak bennük. A közvélemény-kutatás arra is rávilágított, hogy a romániai felnőtt lakosság körében 75-ről 68 százalékra csökkent azok aránya, akik hallottak a holokausztról, többségük pedig továbbra is a „zsidók németek általi kiirtását” érti alatta. A korábbi 28-ról 38 százalékra nőtt viszont azok aránya, akik tudták azt, hogy a második világháború idején az Antonescu-vezette Románia Transznisztriába deportálta a zsidókat. A felmérést a romániai holokausztkutató intézet megrendelésére a Kantar-TNS intézet készítette 2017. szeptember 14-e és október 6-a között. A több mint ezer felnőtt válaszadó bevonásával készült felmérés hibahatára három százalék.

(MTI)

Összesen 12 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
GV0917
2017. október 20. 11:13
Anélkül.hogy indulatból nyilatkoznék egyik népnek a másik iránti megbecsülését(elfogadottságát) vizsgálva-önvizsgálatot tartanék.Meglepne, ha azokat kérdezve akiket a románok elsősorban anyagi, másod sorban politikai szempontból eleve ellenségesnek véltek.Gondoljunk csak Mária Terézia korára, az 1848/49-es szabadságharcra,Az I. Világháborúra- mely hathatós román- francia mesterkedések után szülte Trianont. Antonescu likvidálása után (nem éppen szimpatikus fanatikus volt-Még Hitler is utálta...)a jasi-kisinyovi front megnyitással egyből a magyar Alföldre jutva teljessé tette a németek vereségét.Ezt a román Hadsereg most megtette-ismét .Trianon miatt.A gyulafehérvári Nyilatkozatban még csak- csak esett szó a WILSONI ELVEKRŐL,de azóta is VÖRÖS POSZTÓ a románok többsége előtt.Akkor miért haragszanak a magyarokra, jobban, mint Trianon előtt vagy utána. Talán a nemlétező lelkiismeretük miatt?
pemete jakab
2017. október 20. 07:35
"Kutatás: csökkent a magyarok elfogadottsága a román társadalomban" Remélem, hazai nacionalistáink örülnek ennek. Ez is a túlfűtött nacionalizmus eredménye. A magyar nacionalisták összejöhetnének a román nacionalistákkal, ünnepelnék a nacionalizmus eszméjét.
annamanna
2017. október 20. 05:50
Érdekes lenne tudni, hogy ez a két év alatti megítélés-romlás minek az eredménye. Az erdélyi magyarok valószínűleg nem viselkednek másként, a helyi viszonyokban nem történhetett valami nagy változás, ezért a romló tendenciának semmi más oka nem lehet, mint a média, amiben a magyarok tendenciózusan negatív színben tűnnek fel. A román média és politika nyilván jobban alkalmazkodik a nyugati mainstreamhez, tehát a két év alatti román megítélés-romlás összefügghet a nyugati megítélés-romlással. Ha ez így van, akkor a logikához biztosan nincs sok köze, ha az arabok megítélése is romlott. "a romániai felnőtt lakosság körében 75-ről 68 százalékra csökkent azok aránya, akik hallottak a holokausztról" Ez érdekes adat, és valószínűleg semmi más nem magyarázza, mint a kivándorlás, amiben a tanultabb rétegek nagyobb arányban vesznek részt. Nyilván ezzel is függ össze, hogy a cigányok megítélése javult.
néhai Ch.Pilot
2017. október 20. 00:50
Ha holokausztkutatók foglalkoznak a kérdéssel, az jó. Ezek szerint a zsidók kezdik elismerni, hogy Trianon a magyarok ellen elkövetett holokauszt volt. Köszi, Elie!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!