Mi lett a Mecseki Láthatatlanok sorsa?
November 14-ig tartottak ki, akkor többszörös csapás érte őket. Aznapra szerveztek egy támadást a pécsváradi rendőrőrsre, hogy fegyvereket szerezzenek. Az akció balul ütött ki, a pufajkások gépfegyverrel támadtak a mecsekiekre, a parancsnokukat agyonlőtték, az életben maradtak pedig vert hadként érkeztek vissza. Szintén aznap az ENSZ bejelentette, hogy ötfős bizottságot küld ki a magyarországi helyzet kivizsgálására, de sem szankciókról, sem segítségről nem szólt a határozat. Nyilvánvaló volt, hogy nincs értelme a további ellenállásnak, így a mecseki csapatok feloszlottak. Néhányan nyugat felé indultak, ők november 22-én lépték át a jugoszláv határt, ahol letették a fegyvert és megadták magukat.
Tud valamit arról, hogy a későbbi életük hogyan alakult ezeknek az embereknek?
Az itthon maradottak közül sokak tettét megtorolták, börtönbe kerültek, az emigráltak pedig hosszú fogság után szétszéledtek a világban. A legtöbb információnk Kubicza János naplójából van, az ő feljegyzéseiből tudjuk rekonstruálni az eseményeket.
A Mecseki Láthatatlanok közül még hárman élnek,
legjobb tudomásom szerint róluk most egy filmet is készítenek.
A megtorlás önt is érintette?
Engem ’57 márciusában tizenegyed magammal letartóztattak, mert nem voltam hajlandó együttműködni a visszatért hatalommal – megalkuvásnak éreztem volna. Így viszont internálótáborba kerültem, Kistarcsa területére, ahol hivatalosan „közbiztonsági őrizetben” tartottak. Eredetileg szeptemberben kellett volna szabadulnom, de plusz hat hónapot kaptam. Végül hadbíróság elé állítottak és a Forradalmi Katonatanács perében nyolcadrendű vádlott voltam, így három és fél év büntetést szabtak rám, valamint az ország összes egyeteméről kizártak. Összesen aztán két évig és egy hónapig tartottak fogva, majd 1959-ben amnesztiát kaptam.
Hogyan látja ennyi év távlatából az akkor történteket?
Nyilván sok nehézséget életem át a fogva tartás alatt, szörnyű idők voltak. Viszont ha a teljes forradalmat, szabadságharcot nézem, akkor ma is úgy gondolom, hogy ami történt engem személyesen megszólított, az enyém volt. Mindennél jobban megértettem a Szózatból azt, hogy „Itt élned, halnod kell”. Tudom, hogy sokan elmentek, de véleményem szerint ők egy másik életet választottak, így viszont a magyar sorsból kimaradtak. Én végül itt maradtam,
de ha visszagondolok, semmire nem cserélném a sorsomat.
Ezt az életet is vállalni kellett valakinek, és sokan vagyunk, akik örömmel vállalni tudtuk.