Kormány: A kettős mércét nem szabad elfogadni

2017. augusztus 11. 21:03

Közleményben reagált a Kormányzati Tájékoztatási Központ a Velencei Bizottság felsőoktatási törvény módosításával kapcsolatban közzétett véleményére. Szerintük a kettős mércét nem szabad elfogadni.

2017. augusztus 11. 21:03

A kettős mércét nem szabad elfogadni – írta a Velencei Bizottságnak a felsőoktatási törvény módosítása ügyében közzétett véleménye kapcsán pénteken kiadott közleményében a Kormányzati Tájékoztatási Központ.

 A kormány megvizsgálta az Európa Tanács szakértő testületének véleményét és egyetértett azzal, hogy a külföldi felsőoktatási intézmények működésének engedélyezése, a feltételek meghatározása az egyes országok szuverén joga. A külföldi felsőoktatási intézmények alapítására vonatkozó szabályok az európai országokban jelentős eltérést mutatnak, nincsenek európai standardok. A kormány üdvözli a Velencei Bizottságnak azt a megállapítását, mely szerint a magyar törvényben meghatározott feltételek – nemzetközi szerződés előírása a nem EGT országok vonatkozásában, a székhely szerinti országban való tényleges működés valamilyen formájának megkövetelése, a névazonosság elkerülése vagy a munkavállalási engedély megkövetelése - a jövőre nézve legitimek a magyar törvényhozó részéről.

Ugyanakkor az az álláspontunk, hogy az említett követelmények kapcsán a kettős mércét nem szabad elfogadni. A törvényeknek Magyarországon minden felsőoktatási intézményre vonatkozniuk kell, így a Soros-egyetemre és más egyetemekre is” – áll a Kormányzati Tájékoztatási Központ közleményében, mely kitér arra is: a kormánynak már több felsőoktatási intézménnyel sikerült megállapodást kötnie. A kormány vitatja a Velencei Bizottság azon megállapítását, amely szerint a fenti követelményeket a hazánkban már működő külföldi oktatási intézmények esetén – kellő határidő megadásával – ne lehessen előírni.

Sajnálattal és értetlenül áll a kormány az előtt a tény előtt, hogy a Velencei Bizottság megállapításainak döntő részét a CEU New York, illetve a Közép-Európai Egyetemre vonatkoztatva alapítja, noha a Velencei Bizottság is elismeri, hogy a törvénymódosítás több Magyarországon működő külföldi felsőoktatási intézményt érint. Ugyanakkor a Velencei Bizottság is elismeri, hogy az Európai Felsőoktatási Térségben a CEU New York – Közép-Európai Egyetemhez hasonló, kettős identitással rendelkező felsőoktatási intézmény sehol sem működik. „A Kormány álláspontja szerint a Velencei Bizottságnak az az ajánlása, hogy a már Magyarországon működő külföldi felsőoktatási intézményre ne vonatkozzon a jogszabály-módosítás, sérti az Európai Emberi Jogok Egyezményének 14. cikkében deklarált egyenlő elbánás elvét” – áll a közleményben.

A Velencei Bizottság pénteken közzétett előzetes véleménye szerint alapvetően megfelel a bevett európai gyakorlatnak a magyar felsőoktatási törvény, a módosított szabályozás azonban több „rendkívül problematikus” előírást tartalmaz a már Magyarországon működő külföldi egyetemekre vonatkozóan. A bizottság véleménye szerint miközben a törvénymódosítás rendelkezései jogszerűen alkalmazhatóak az újonnan letelepülő külföldi intézményekre, az országban már jelen lévő egyetemek esetében nem ez a helyzet, az utóbbiakra vonatkozó új előírások egy jelentős része ugyanis „túlságosan szigorú sőt  akár indokolatlan”.

(MTI)

Összesen 75 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Zokni
2017. augusztus 12. 11:13
"...kettős mérce..." - írják. Persze, mert amikor befogadta az ország a CEU-t, akkor mindenki szívesen vette az új intézményt, mert pénz nem lett volna rá (most sem, csak a többi támogatása megkurtitásával - meg az EU pénzén - hoztak létre egy újat, amúgy teljesen fölöslegesen). És akkor senkinek nem akadt a mércéjébe, most meg igen... Sajnálom, aki ezt írta... Viszont, aki megrendelte, és aláírta, annak addig csapkodnám a seggét egy vonalzóval (egyik oldalán cm-rel, a másikon inch-csel), amíg kivülről nem fújja a pasa parki lakása szobái számát és területét.
OberEnnsinnen
2017. augusztus 12. 09:19
Az a tény, hogy "A Velencei Bizottság pénteken közzétett előzetes véleménye szerint alapvetően megfelel a bevett európai gyakorlatnak a magyar felsőoktatási törvény, a módosított szabályozás azonban több „rendkívül problematikus” előírást tartalmaz a már Magyarországon működő külföldi egyetemekre vonatkozóan" világos, egyértelmű bizonyíték, hogy a bizottság irracionálisan ellentmondásos véleménye konstruált, koncepciós eljárás eredménye. Tény, a napokban kiderült: G. Sorosnak ott vannak a beépített téglái a fehér Házban, ma is, Trump elnök körül. Égbekiáltó, kibékíthetetlen ellentmondás, teljes logikai képtelenség lenne, ha Soros emberei pont a Velencei Bizottság irányításában nem vennének részt.
h.kovacs
2017. augusztus 12. 08:31
"Hamarosan pecsét kerülhet a CEU-megállapodásra Nem kergeti tovább a külügyminisztérium az amerikai szövetségi kormányt a CEU-ról szóló megállapodással, hanem beéri a New York állammal kötendő egyezséggel, amelyet hamarosan alá is írnak - értesült a hvg" "A törvényeknek Magyarországon minden felsőoktatási intézményre vonatkozniuk kell, így a Soros-egyetemre és más egyetemekre is" a fidesz felköp, majd alááll !
noMores
2017. augusztus 12. 08:09
Ahogy latom, a birkak csak libsizni-sorosozni birnak, ennyi ment at nekik a ceu-ugybol. Congrats.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!