Benne volt a levegőben, hogy Gyurcsányt a beszélgetés során valamivel könnyedén fel lehet majd paprikázni, azonban arra senki sem számított, hogy ez Pogátsa Zoltánnak már rögtön a második kérdése után sikerül. Pogátsa szerint Gyurcsány válaszából az következett, hogy amellett, hogy szociáldemokrata, a DK elnöke szabadelvű és konzervatív is egyszerre.
„Egy bánatos francot, Zoli! Én egy szociáldemokrata fickó vagyok!” – horkant fel a pártelnök, aki olyannyira felháborodott Pogátsa megjegyzésén, hogy később már fennhangon tette hozzá, hogy őt csak úgy nem nevezheti senki konzervatívnak: „Egy lónak a pikuláját Zoltán, hát tényleg!” – mondta, a hippológia vizeire evezve.
Ezután a piac szerepére terelődött a szó: Gyurcsány ebben azt a szociáldemokrata alapvetést képviseli, miszerint a társadalom megszervezését nem lehet a piacra bízni – mert bár szép dolog a szabadpiac, a felettébb önző emberi természetet figyelmen kívül hagyja. Ezért aktív állami beavatkozásra és vegyes gazdaságra van szükség – vélte Gyurcsány. Szerinte a szociáldemokráciába a magas adók is beletartoznak, melyek segítségével az állam újraeloszthatja a jövedelmeket, és ezáltal bármely társadalmi csoport szülötte könnyebben felemelkedhet.
„Ha ügyesek vagyunk, egyszer kormányozni fogunk!”
Szóval Gyurcsány Ferencet fogadjuk el szociáldemokratának – szólt Pogátsa – de akkor milyen párt a Demokratikus Koalíció? A pártelnök szerint ehhez a 2010 utáni világ politikai térképét kell felvázolni. Amikor a DK megalakult, Gyurcsány úgy vélte, az „orbáni autoriter világgal” szemben egy „demokratikus közösségnek” kell ellenpólust képeznie, erre pedig egy platformot kell létrehozni.
Az exminiszterelnök elképzelése szerint ezt teremtette volna meg a DK, ahol szociáldemokraták, európai konzervatívok, Európa-pártiak és liberálisok is nyugodtan megférnek egymás mellett.
De akkor ez az elképzelés megbukott, hiszen a DK-t a választók csupán 3-4%-a támogatja, tehát maradékuk a DK-féle koalíciót elveti – szólt vissza Pogátsa, aki szerint míg az Együtt, a Párbeszéd, vagy az LMP tisztán egy ideológiát képvisel, a DK esetében ezt nem lehet eldönteni. Gyurcsány úgy felelt, hogy pártja öt és fél éves fennállása alatt az ország negyedik legnagyobbja lett, így mindenképpen egy működőképes alternatívát kínál. Szerinte az ellenzék többi része hiába tudja magát tisztábban definiálni, ha politikailag nem tudnak sikeresebbé válni a DK-nál. Az ideológiát tekintve pedig pártját egy sokszínű pártnak tartja: „Nem piros, meg zöld, meg kék, hanem ilyen…Pride hétvége van, nem?” – helyezte el a DK-t a politikai palettán, nem kis nevetést kiváltva a közönségből.