A kormány arra kéri Ukrajnát, ne vegzálják a magyar intézményeket

2017. április 07. 19:29

A kárpátaljai magyar intézmények hatósági vegzálásának befejezésére kéri Ukrajnát a magyar kormány, a törvényalkotókat pedig arra, hogy ne hozzanak olyan jogszabályokat, amelyek visszalépést jelentenek a kisebbségi jogok terén.

2017. április 07. 19:29

A magyar kormány a leghatározottabban arra kéri ukrán partnereit, hogy hatóságaik hagyjanak fel a kárpátaljai magyar intézmények vegzálásával, a kijevi törvényalkotókat pedig arra, hogy ne hozzanak olyan jogszabályokat, amelyek visszalépést jelentenek a kisebbségi jogok terén – jelentette ki pénteken Munkácson a Külgazdasági és Külügyminisztérium gazdaságdiplomáciáért felelős államtitkára.

Magyar Levente, aki a kárpátaljai magyar vállalkozásoknak szánt, az Egán Ede Gazdaságfejlesztési Program keretében nyújtott kormányzati támogatásokról tart tájékoztatókat Kárpátalján, az MTI-nek nyilatkozva felidézte: csütörtökön az Európai Parlament megszavazta Ukrajna számára a vízummentességet, ami azt jelenti, hogy minden ukrán állampolgár sokkal könnyebben tud majd belépni az Európai Unió területére.

Ez hatalmas előrelépés, amelynek megvalósulásában a magyar kormánynak oroszlánrésze van – mutatott rá. A kormány minden fórumon támogatta az ukrán vízummentességet, sokszor konfliktusokat is vállalva európai partnereivel, hogy ezt a kedvezményt minél hamarabb megkaphassa Ukrajna, amely rendkívül nehéz helyzetben van – emlékeztetett. Ugyanakkor – folytatta – a magyar kormány kiállása Ukrajna mellett az elmúlt években minden fórumon, minden tekintetben, beleértve az ország egységét, stabilitását, továbbá az Ukrajnának nyújtott szociális, gazdasági támogatást, sebesült ukrán katonák gyógykezelését, azt jelzi, Magyarország maximálisan tudatában van annak, milyen súlyos a helyzet a szomszédos országban, amely nagy mértékben rászorul a segítségre.

„Éppen ezért rendkívül méltatlannak érezzük, hogy ezek a baráti gesztusok egyre kevésbé találnak viszonzásra Ukrajna részéről, ahol fokozódnak azok a hatósági fellépések, amelyek egyértelműen a kárpátaljai magyar kisebbség megfélemlítésére irányulnak, folyamatos és egyre nagyobb mértékű a kárpátaljai magyar intézmények vegzálása, s ami még súlyosabb, olyan törvényalkotási folyamatok kezdődtek, amelyek a magyar kisebbség jogainak korlátozására irányulnak” – emlékeztetett az államtitkár.

Hozzátette: ezt Magyarország nem tudja elfogadni, ugyanis a magyar kisebbség eleve nincs a legjobb helyzetben, így bármilyen elmozdulás negatív irányban, a kisebbségeket érintő bármilyen jogkorlátozás a magyar kormány leghatározottabb tiltakozását fogja kiváltani. „Nem tartjuk szerencsésnek, hogy az ukrán kormány folyamatosan feszegeti az egyébként őszinte magyar-ukrán barátság kereteit” – mutatott rá. Ha ezeket a kereteket Kijev szétfeszíti, akkor – mint mondta – az nem csak a kárpátaljai magyarság és Magyarország, hanem Ukrajna számára is szomorú következményekkel fog járni. „Reménykedünk abban, hogy ez a folyamat megállítható, ezért a leghatározottabban arra kérjük ukrán partnereinket, hogy a hatóságaik hagyjanak fel a kárpátaljai magyar intézmények vegzálásával, a kijevi törvényalkotókat pedig arra, hogy ne hozzanak olyan jogszabályokat, amelyek visszalépést jelentenek a kisebbségi jogok terén” – hangsúlyozta Magyar Levente.

(MTI)

Összesen 40 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Sötétbenbújkálóellenforradalmár
2017. április 08. 15:21
A világon mindenkit vegzáló (kormány, nem) fidesz, arra kéri Ukrajnát, ne vegzálják a magyar intézményeket! Kérdezzék meg tőlük kit kell vegzálni. Kizárólag ebből áll az úgynevezett politizálásuk. Ukrajna sajnos orbánul rossz néven veszi ha valaki az oroszok seggét nyalja. Szerintük az ott élő magyarok putyin bérencek. Eccerű
Tehetős Totó
2017. április 08. 09:05
Sajnos a kajánul kommentelők nem érzik át a külhoni magyarság tragikus helyzetét, s Magyarország zsarolhatóságát ebben a kérdésben Trianon óta. Hiszen a környező népekből nem jutott a mostani országba számottevő népesség...ha engedékeny MO, azt nem hálálják meg, ha sarkára áll, ellene úszítják a Jelenlegi Békerendszer Győzteseit. Amikor a Horn, majd Medgyessy-Gyurcsány kormány az állítólagos európai normák stréber éltanulója volt, jobb volt a külhoni magyarok sorsa...? Erdélyiként azt mondom, hogy nem, sőt inkább elhagyatottnak érezték magukat, ami a helyi közösségek (elsősorban a szórvány) további erodálásához vezetett, Persze az ukránoknak kapóra jön, hogy a nagy oroszellenesség örve alatt a tőbbi nemzetiséggel is elbánjanak. A melegjogokért hevülő világot meg csak bosszantják a hagyomáyos kisebbségek.
szancso
2017. április 08. 05:27
Ukrajnában pontosan amiatt a nyelvtörvény miatt tört ki a polgárháború, mely betiltotta az orosz nyelv használatát a keleti térségben élő orosz anyanyelvűeknek. Sajnos a magyar kormány akkor is, most is emellé a pucsista kormány mellé állt, mely hemzseg a különféle fasiszta egyedektől. Az uniónak a magyar kormány fasiszta, de a Csokisenko vezette ukrajnai minta "demokrácia". Hogy közben az ország teljes egészében gazdaságilag a tönk szélére jutott, na az nem érdekli őket. Nem vagyok meggyőződve arról, hogy ez a külpolitika valamennyire is segítené a Kárpátalján élő magyarokat. A segítség az lett volna, ha ezen nyelvtörvény eltörléséhez kötötte volna a kormány beleegyezését a vizumkényszer eltörléséhez. Nem tette meg, mint ahogy az előző kormány Románia csatlakozásánál sem követelte az autonomiát, és a szerbek felé sem fogja.
noMores
2017. április 08. 03:20
Basszus, határontúl tényleg mi vagyunk a sorosgyurik. Itthon találtunk magunknak egy láthatatlan ellenséget, de az ukránok meg a románok valódit is. Minket. Kiválóan terjed a hülyeség, amit orbán kitalált!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!