Hány szír migránst lehetne hazaküldeni Európából? Mutatjuk!
Miközben a kormányok óvatosságra intenek, Európa-szerte egyre többen vetik fel, hogy itt az ideje az Aszad-rezsim elől elmenekült szíriaiaknak visszatérni az országukba.
Az Amnesty International közleményében ítélte el az Országgyűlés keddi törvénymódosítását a a jogi határzárról. A jogvédő szervezet európai igazgatóhelyettese kiemelte, hogy az intézkedések a nemzetközi és uniós szabályozással is szembemennek és sértik a menekültek és bevándorlók jogait.
A nemzetközi jogot durván sértőnek nevezte az Amnesty International nemzetközi jogvédő szervezet a határőrizetről szóló törvénymódosítást keddi közleményében. A szervezet arra reagált, hogy az Országgyűlés szigorította a jogi határzárat a kormány javaslatára.
Az Amnesty International közleményében idézte Gauri van Gulikot, a szervezet európai igazgatóhelyettesét, aki úgy fogalmazott: „minden határon túlmegy” az az ötlet, hogy a világ talán legkiszolgáltatottabb embereit akár hónapokra szögesdrótok mögötti konténerekbe zárják. Szerinte az elfogadott törvénymódosítások újabb példái annak az „agresszív trendnek”, ahogy Magyarország „semmibe veszi a menekültek és migránsok jogait”.
Az igazgatóhelyes felhívta a figyelmet arra, hogy ezeket az intézkedéseket gyerekekkel szemben is alkalmazni fogják, amivel „durván megsértik a nemzetközi és uniós jogot”. Arra is lehetőség lesz, hogy menekülteket kényszerítsenek vissza Szerbiába bármilyen eljárás nélkül - tette hozzá. Jelezte: felszólítják az Európai Uniót, hogy tegyen lépéséket, és mutassa meg Magyarországnak, hogy „a jogsértő és embertelen intézkedéseknek” következményei vannak.
A Fidesz keddi közleményben a jogi határzár törvénytervezetére nemmel és tartózkodással szavazó képviselőkre utalva azt írta, hogy a baloldal az illegális bevándorlás pártjára állt.
(MTI)