Négyes metró: kiszivárgott a korrupciós jelentés

2017. február 02. 09:09

Kiszivárgott az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) jelentése a négyes metró ügyéről. A csütörtöki Figyelő szerint 59 milliárd forintot visszakér az EU és öt esetben, az Alstom, a Siemens, a BAMCO-konzorcium, a Swietelsky és a Strabag-Hídépítő szerződéseinél találta a kár 96 százalékát. A fő okok között a bennfentes információk és a közbeszerzési szabálytalanságok állnak.

2017. február 02. 09:09

A Figyelő csütörtöki számában ismertette az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) négyes metró ügyéről szóló jelentését – írja az Index. Összesen 60 darab szerződés esetében talált problémát a szervezet, ám az okozott kár (az EU-nak visszafizetendő 59 milliárd forint) 96 százaléka öt szerződés kapcsán összpontosul.

Az első a Siemenssel kötött szerződés, amely az áramellátás és a vonatvezérlő rendszerek kiépítésére vonatkozik. A 31,7 milliárdos közbeszerzésnél a jelentés szerint a cégnek bennfentes információi lehetettek, ezáltal jogosulatlan versenyelőnyhöz jutott a cég, ezért a teljes szerződésre vonatkozó uniós támogatást visszakérik.

A második az Alstom-mel kötött szerződés a metrókocsik szállításáról, amely 22,9 milliárd forintba került. Ugyanúgy, mint a fenti esetben a teljes támogatást visszakéri az unió bennfentes információ és jogosulatlan versenyelőny problémája miatt.

A harmadik, a BAMCO-konzorciumot (Vinci CGP,Strabag,Hidépítő) alagútépítését érinti. Itt a 62 milliárd forintos közbeszerzésnél a jogszerűtlen tendergyőzelem miatt 8 milliárd forintot kér vissza az EU.

A negyedik, Swietelsky Kft.-vel kötött szerződés az állomások belsőépítéséért 40 milliárd forintba került. A tenderfolyamat szabálytalanságai miatt itt 7,5 milliárdot kell visszafizetni.

Az ötödik szerződés a Strabag-Hidépítő Zrt-vel a Baross téri állomás szerkezetépítéséről szólt 3,7 milliárd forintért. A közbeszerzési szabálytalanságok miatt 2,5 milliárd forint támogatást fizethetünk vissza.

Súlyos eljárási szabálytalanságot látott továbbá az OLAF az Eurometro Kft. feladatkörében, ugyanis a cég egyszerre végezte a projektmenedzsmentet és a közbeszerzések előkészítését, amely a hivatal szerint összeférhetetlen.

Összesen 182 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
enes
2017. február 03. 12:29
A EU visszakéri, de kitől? Pl. a Siemenstől? Vagy a beruházótól?
zolizolizoltan
2017. február 03. 10:14
Aki figyelte annak idején Demszky Gábor tevékenységét, hamar rájött, hogy minden főpolgármesteri tevékenységet strómanokon keresztül intézett, ő pedig pöffeszkedve mindenek fölé, a főúri fellegekbe emelte saját magát. Ez már eleve felvetette bennem a korrupció gyanúját. De aztán a 4-es metró beruházása magáért beszélt.
Lion
2017. február 02. 21:49
Strabag demokraták és haveri cégei érintettek. Mi ebben a meglepő? Demszky úr festhet tovább.
Marula
2017. február 02. 18:58
Elszámoltatást!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!