Úszók és sportvezetők követelik a Magyar Úszó Szövetség reformját

2016. november 21. 08:39

Többek között Hosszu Katinka, Kapás Boglárka, a Verrasztó-testvérek és Gyurta Dániel is aláírta azt a nyilatkozatot, amelyben Gyárfás Tamás távozását, illetve a Magyar Úszó Szövetség reformját követeli több sportoló és sportvezető. Azt írják: helytelen, hogy a döntéshozatali folyamatok mögött egy személyben az elnök áll. Titkos szavazást, világosan lefektetett elveket várnak a szövetségtől.

2016. november 21. 08:39

Hétfő reggel egy nyilatkozat jelent meg Hosszu Katinka olimpiai-, világ- és Európa- bajnok úszó Facebook-oldalán, amelyben a Magyar Úszó Szövetség jelenlegi vezetésének távozását, illetve a sportszövetség reformját követelik. A nyilatkozatot változtatás nélkül, teljes terjedelmében közöljük:

A hétvégén egyeztetést tartottunk az úszósport képviselői és a Magyar Úszó Szövetség között kialakult helyzetről. A találkozó folyamán teljes mértékben egyértelművé vált, hogy ugyanazokkal a problémákkal küzdünk és ugyanazokat a dolgokat tekintjük fontosnak szeretett spotágunkban.

Mindannyian helytelenítjük, hogy a döntéshozatali folyamatok mögött egy személyben az elnök áll. A múlt héten felállított bizottságokat nem tartjuk alkalmasnak arra, hogy a problémákat feltárják, hiszen tagjai egytől egyig függő viszonyban vannak a meglévő rendszerrel. Sajnálattal tapasztaljuk, hogy a Magyar Úszó Szövetség részéről szakmaiatlan és üres frázisok záporoznak felénk, illetve az egyetlen kritikáinkra érkező válasz a személyeskedés. Az úszó társadalom döntő része nem mer kiállni saját meggyőződése mellett, tudva, hogy az anonim problémafelvetés lehetősége nem biztosított.

Egy emberként kijelentjük, hogy a jelenlegi elnök és az általa működtetett antidemokratikus rendszer semmiképp sem szolgálják a magyar úszósport érdekét. Nincs szükségünk olyan vezetőre és apparátusra, amely nem vesz tudomást az úszók, edzőik és a mindennapi munkájukat segítő szakember gárda igényeiről, szakmai véleményéről, akik jelenléte a versenyzők zavartalan felkészülését hivatott biztosítani. Hisszük, hogy egy sportszövetségnek a sportolókért kell működnie, nem pedig egy függőségen alapuló, kiszolgáltatott rendszert kell fenntartania.

Korszerű, demokratikus, szakmai alapokon nyugvó rendszert akarunk, amit nem a félelem, hanem a közös tenni akarás vezérel. Fontosnak tartjuk, hogy a 2017-es hazai VB sikeres legyen és a magyar csapat jól szerepeljen, ennek érdekében mielőbbi változás szükséges. Szeretnénk együttműködni a mindenkori sportvezetéssel annak érdekében, hogy a magyar úszó sport az általa megérdemelt helyet foglalhassa el a világban. Közös egyetértésre jutottunk az alábbi pontokban, melyeket az úszósport demokratikus és sikeres működtetése céljából terjesztünk a nyilvánosság elé:

1. Álljon fel egy új, az úszók egészét maga mögött tudó, megbízható vezetőség, ami hajlandó a szervezet teljes körű felülvizsgálatára, megújítására

2. Kérjük, hogy a fontos kérdésekben létrejöhessen a valódi titkos szavazás, illetve szűnjön meg a megkérdőjelezhető elektronikus távszavazási rendszer.

3. Fektessenek le egységes, objektív válogatási elveket, átlátható szabályrendszert és működést.

4. Fontosnak tartjuk az elnök és a szövetségi kapitány jogkörének, feladatainak újraszabályozását.

5. Kérjük, a válogatott keret részére való zavartalan felkészülés és állandó helyszín biztosítását

6. Kerüljenek pontos meghatározásra az edzőtáborok hozzáférhetőségének konkrét elvei.

7. Az új vezetést kérjük, hogy szüntesse meg a jelenlegi kiszolgáltatott rendszert, és törekedjen a források transzparens, ésszerű, szakmai szempontok alapján történő felhasználására.

Az általunk kívánt helyzet megvalósulásának legfontosabb feltétele, hogy a Magyar Úszó Szövetség jelenlegi, közel 20 éve regnáló vezetése - amely mögött megszűnt az az egység és bizalom, amivel az úszó társadalmat képviselni tudja – távozzon, és adjon teret az új korszak megszületésének.

Az egyeztetésen részt vett és a nyilatkozatot kiadja:

Bernek Péter, ifjúsági olimpiai bajnok, rövid pályás világ- és Európa-bajnok úszó

Czakó Csaba, a Mohácsi TE vezetőedzője

Financsek Gábor, olimpikon, ifjúsági Európa-bajnoki arany-, ezüst- és bronzérmes úszó

Gyurta Dániel, olimpiai, háromszoros világ- és kétszeres Európa-bajnok úszó

Hosszú Katinka, háromszoros olimpiai, ötszörös világ-, és tizenháromszoros Európa-bajnok úszónő

Kapás Boglárka, olimpiai bronzérmes, kétszeres ifjúsági olimpiai bajnok, világbajnoki bronzérmes, ötszörös Európa-bajnok úszónő

Kozma Dominik, Európa-bajnoki bronzérmes úszó

Shane Tusup, olimpiai bajnoki edző, Iron Aquatics

Verrasztó Dávid, világbajnoki ezüstérmes, Európa-bajnok úszó

Verrasztó Evelyn, olimpikon, Európa-bajnok, ötvenkétszeres magyar bajnok úszónő

Összesen 278 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
magnamater
2016. november 23. 15:32
Baglyocska! Ha sportoló nem sportolna, sportszövetség fölösleges volna. A szövetséget az állam tartja el és a vállalatok, az államot meg az adófizetők, vállalat sem létezhet dolgozók nélkül! Ha ezt be nem látod,szép nagy fejedben kevés az eszecske.
magnamater
2016. november 23. 15:32
Baglyocska! Ha sportoló nem sportolna, sportszövetség fölösleges volna. A szövetséget az állam tartja el és a vállalatok, az államot meg az adófizetők, vállalat sem létezhet dolgozók nélkül! Ha ezt be nem látod,szép nagy fejedben kevés az eszecske.
Mindjárt
2016. november 22. 07:10
Nevetségesek ezek a sportolókat mocskoló zsideszbolsi nyuggerek :D
Tündér_Lala
2016. november 21. 16:49
Tisztelt kommentelők ! A gyanum az, hogy szeretnének a befutott versenyzők egy vegyes rendszert. Az amerikai rendszerben, kezdőként mindenki maga fedezi az úszás költségeit. Uszodadíj, konditerem, edző, stb. Ha tehetségesnek ítélik akkor szerződést köt egy egyetemi csapattal, ahol pontról pontra meghatározzák a jogait és kötelezettségeit a a reklámarctól a viselendő ruháig. A magyar rendszerben a gyerekek minimális térítés mellett tanulnak úszni. Ha valakiben fantáziát látnak, akkor valamelyik egyesület meghívja, fedezi a költségeket, ha sikeres lesz alsóbb szinten, havi járandóságot kap. A legsikeresebbek komoly pénzeket. Ezeket a pénzeket egyrészt az úszószövetség biztosítja állami és szponzori pénzekből, leosztva az egyesületeknek részben létszám részben eredményesség alapon. A vagyes rendszer hogyan nézne ki ? Az amerikai rendszerből átvennék a mindenki fizet magáért elvet, amíg be nem fut. Később az állami apanázst (ösztöndíj rendszer címén) szétosztanák a már befutottak között. Az úszószövetség megszerzése azért volna cél, hogy a maguk által alapított úszóegyesület a máshol felfedezett és alapokkal ellátott tehetségek elcsábítása után lenyúlhassa a rájuk eső támogatás egy részét. Attól tartok, hogy ez így nagyon inmorális. Másrész a szülők anyagi lehetőségeinek korlátozott volta miatt, a bázis amelyből meríthetnek katasztrofálisan lecsökkenne, a sportág eredményessége a tizedére esne. A lényeg: A komolyabb pénz megjelenése marakodást hoz és a legkapzsibbak szeretnének jól járni. Ennek érdekében készek szétverni az eddigi rendszert és azt remélik az újon nyerészkedhetnek. Szerintem erről van szó és nem gondolom, hogy ez támogatást érdemelne.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!