Magyarország teljesen kikerült a bóvliból

2016. november 05. 09:25

A Moody's hitelminősítő is befektetésre ajánlott kategóriába sorolta Magyarországot. A pénteki döntés eredményeként már az egyik nagy hitelminősítő sem tartja bóvlinak az országot. A felminősítést a kedvező és fenntartható gazdasági teljesítménnyel, a foglalkoztatási ráta javulásával, valamint az adósságteher csökkentésével indokolta a hitelminősítő.

2016. november 05. 09:25

A harmadik nagy hitelminősítő, a Moody's Investors Service is visszaemelte a befektetési ajánlású kategóriába a magyar államadós-besorolást pénteken. Az ország így teljesen kikerült a bóvliból.

A Moody's péntek éjjel Londonban bejelentette, hogy Magyarország hosszú futamidejű államkötvény-kötelezettségeinek osztályzatát az eddigi „Ba1” szintről egy fokozattal „Baa3”-ra javította. Az új osztályzat kilátása stabil. A „Baa3” besorolás a Moody's osztályzati módszertanában a befektetésre ajánlott kategória alapszintje, és azonos a másik két nagy hitelminősítő, a Standard & Poor's és a Fitch Ratings által Magyarországra érvényben tartott „BBB mínusz” hosszú távú besorolással. A Moody's pénteki lépésével a három piacvezető nemzetközi hitelminősítő mindegyike a befektetésre ajánlott osztályzati sávban tartja nyilván Magyarországot. A Standard & Poor's szeptemberben, a Fitch Ratings már májusban átsorolta a befektetési ajánlású kategóriába a magyar államadósságot.

Magyarország már a Moody's döntése előtt is befektetésre ajánlott adósnak számított, a nemzetközi gyakorlat alapján ugyanis a befektetési társaságok két hitelminősítő osztályzatát veszik figyelmebe annak meghatározásához, hogy egy ország befektetésre ajánlott-e, vagy sem.

A döntés indokai: a fenntartható gazdasági teljesítmény

A Moody's a pénteken bejelentett osztályzatjavítás indoklásában kiemelte, hogy várakozása szerint a legutóbbi időszak kedvező gazdasági teljesítménye a következő években is fenntartható lesz. A Moody's szerint a magyar gazdaság reagált a kormány által foganatosított számos jelentős szakpolitikai intézkedésre, és ennek eredménye a fogyasztási dinamika következetes javulása. A hitelminősítő mindezek alapján a következő években 2-2,5 százalékos növekedési ütemekkel számol a magyar gazdaságban. A cég várakozása szerint a magyar gazdaság növekedését a következő öt évben az Európai Unió jelentős értékű fejlesztési folyósításai is segítik majd. E folyósítások éves átlagban várhatóan elérik a hazai össztermék, azaz a GDP 3 százalékát; ez a legmagasabbak között lesz a közép- és kelet-európai EU-térségben – áll a Moody's elemzésében.

A hitelminősítő szerint mindemellett a kormányzati kezdeményezések – köztük a kiterjedt közfoglalkoztatási programok – a munkapiaci helyzetet is jelentősen javították: a foglalkoztatottsági ráta az idei második negyedévben elérte a 66 százalékot a 2011-ben mért 55 százaléka után, és most már összhangban van az EU-átlaggal.

Az adósságterhek csökkentése

A Moody's szerint a háztartási szektor fogyasztási kiadásait érdemben segítette a devizaalapú ingatlanhitelek átváltási programja is, amely biztosabb környezetet teremtett a háztartások kiadási döntéseihez. 

A hitelminősítő szerint a felminősítés fő indokai közé tartozik a kormányzati elkötelezettség az adósságteher csökkentése mellett, amelyet demonstrál, hogy az államháztartás elsődleges egyenlege az elmúlt négy évben többlettel zárt.

A Moody's várakozása az, hogy a magyar adósságmutatók fokozatos javulása tartós lesz, és a hazai össztermékhez mért államadósság-ráta jövőre 72 százalékra csökken a 2011-ben mért 81 százalék körüli szintről. Ehhez járul az államadósság szerkezetének változása, mindenekelőtt a korábbinál sokkal alacsonyabb devizaadósság-arány, amely erősíti a költségvetés ellenálló képességét a devizaárfolyam-sokkokkal szemben – hangsúlyozzák a Moody's londoni elemzői.

A devizaadósság-arány 2011-ben még 50 százalék körüli szinten tetőzött. Mindemellett a nem rezidens befektetők aránya a hazai adósságpiacon 2016 júliusáig 28 százalékra csökkent a három évvel korábbi 47 százalékról, és e csökkenés mérsékli a magyar gazdaság sérülékenységét a tőkeáramlások esetleges hirtelen leállásával szemben – áll a Moody's elemzésében.

A külső sérülékenység csökkentése

A hitelminősítő kiemeli a felminősítés indokai között a magyar gazdaság külső sérülékenységének csökkenését is. A magyar folyómérleg-egyenleg 2013 óta átlagosan 3 százalékos GDP-arányos éves többletekkel zár a 2008 előtti időszakban mért 7 százalék körüli éves deficitek helyett.

Ez a kereskedelmi egyenleg robusztus és tartós javulását és az egyre sokszínűbb exportszerkezet is tükrözi – indokolja a felminősítést a Moody's.

Összesen 407 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
noMores
2016. november 07. 10:27
Na, nagy a boldogság. Emlékszünk még, hogy hogy indult a fidesz-kormányzás? Úgy, hogy KósaLala meg-short-olta az országot. Aztán berántottak 3000 milliárd nyugdíjvagyont, az gyakorlatilag a levesbe ment. A magyar emberek jövője. (Azóta kiderült, hogy az állam/fidesz a legszarabb gazdája a pénznek.) Mostmeg annak örülünk, hogy sikerült visszajutni a béka segge alá. Mindeközben a V4-ek tökutolsója lettünk 6 év alatt. Brávó.
Fer70
2016. november 07. 07:30
Óóóó!!! Láthatóan most nagy kussban van az ellenzéknek nevezett - ballib+jobblik - sejthalmaz :-), és ez így pont jó!!!! ;-)
OberEnnsinnen
2016. november 06. 14:39
Dobogós lett Magyarország: rengeteg adósságtól szabadultunk meg 2016. november 6. 10:14 A válság kezdetéhez képest Magyarországon csökkent a harmadik legnagyobb mértékben a háztartások adósságállománya a GDP arányában - mutat rá 32 ország adatai alapján a JPMorgan. Ez tehát azt jelenti, hogy világszinten is kiugró mértékű adósságtehertől szabadultak meg a magyarok nyolc év alatt.
még fokozza
2016. november 06. 09:16
Éljenek a hitelminősítők! Minden szavuk igaz.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!