Felkelt Jourová szombaton, rápillantott Magyarországra és fenyegetőzni kezdett
Az Európai Bizottság alelnöke jogi lépésekkel is fenyegetőzik Magyarországgal szemben.
Vona Gábor levélben kérte meg Áder János köztársasági elnököt, hogy avatkozzon be, vesse latba tekintélyét, a pozíciójából fakadó erőt az alaptörvény-módosítás és a letelepedési kötvények ügyében kialakult patthelyzet megoldása érdekében. Az ellenzéki politikus közölte: konkrét javaslata is van arról, mit tehetne az államfő.
A köztársasági elnökhöz fordult a Jobbik elnöke az alaptörvény-módosítás ügyében, segítségét kérve a patthelyzet feloldása érdekében. Vona Gábor szerdán Orosházán, sajtótájékoztatón elmondta, levélben arra kérte Áder Jánost, avatkozzon be, vesse latba tekintélyét, a pozíciójából fakadó erőt az alaptörvény-módosítás és a letelepedési kötvények ügyében kialakult patthelyzet megoldása érdekében. Az ellenzéki politikus közölte, konkrét javaslata is van arról, mit tehetne az államfő, de ezt először személyesen Áder Jánossal szeretné megvitatni.
A pártelnök felidézte, a Jobbik azért nem vett részt az alaptörvény módosításának november 8-i szavazásán, mert Orbán Viktor és a Fidesz nem volt hajlandó és képes arra, hogy az ellenzéki párt által kért egyetlen feltételt – a letelepedési kötvények megszüntetését – teljesítse.
A Jobbik ugyanakkor fenntartja, hogy szükség van az alaptörvény-módosításra. Ennek jeleként lényegében szóról szóra beterjesztették ugyanazt a javaslatot, mint Orbán Viktor, egyetlen mondattal kiegészítve, amely alkotmányellenessé tenné a letelepedési kötvényeket – közölte Vona Gábor. Hozzátette: a parlament igazságügyi bizottsága a Jobbik javaslatát azonban – „mondvacsinált” indokokkal – még napirendre sem volt hajlandó venni. A politikus szerint ez egyértelműen bizonyítja azt, hogy a kormánypártok számára az alaptörvény-módosítás nem is olyan fontos, mint azt a népszavazás után hangoztatták.
Vona Gábor úgy fogalmazott, „nem járt a köztársasági elnök nyakára”, amióta Áder János hivatalában van, egyszer találkoztak. Az alaptörvény módosításának kérdése azonban olyan fontos probléma, amely indokolttá teszi a második ilyen megbeszélést, ezért bízik abban, hogy az államfő programjához igazodva, de a lehető leghamarabb sor kerülhet a személyes egyeztetésre.
(MTI)