Jövőre változik a kisvállalkozási adó

2016. október 21. 10:33

A Nemzetgazdasági Minisztérium közleményéből kiderül, hogy jövőre változik a kisvállalkozás adó. A legtöbb kisvállalkozás jól jár az adózás egyszerűsödésével is járó változtatásokkal. A kivát választó cégeknek csökken az adóalap módosító tételek száma. A adónem kiváltja a társasági adót, a szociális hozzájárulási adót és a szakképzési hozzájárulást.

2016. október 21. 10:33

Összefoglalót tett közzé a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) a kisvállalati adó (kiva) jövő évi változásairól, amellyel a kiva-kalkulátor mellett a legnagyobb megtakarítást biztosító adózási forma kiválasztásában kívánnak segítséget nyújtani – közölte a minisztérium az MTI-vel pénteken. Megjegyezték azt is, hogy az áttéréssel a jogosult, foglalkoztatottal működő cégek több mint 80 százaléka jobban jár.

Az összefoglalóban felidézték, hogy 2017-től jelentősen egyszerűsödik a kisvállalati adó szabályozása, alapja – a személyi jellegű kifizetések és néhány korrekciós tétel mellett – a jóváhagyott osztalék lesz, amely a nettó tőkebevonással is csökkenthető. A változtatással együtt jelentősen egyszerűsödik az átállás, csökken az adóalap-módosító tételek száma, és néhány további részletszabály is kedvezőbbé válik. Mivel a vállalkozásba visszaforgatott nyereség azonnal levonható az adóalapból, így ez az adózási mód különösen kedvező a gyorsan növekvő vállalkozások számára – hangsúlyozták.

A sok embert foglalkoztató és a növekedő kisvállalkozások járnak jól

Annak a cégnek, amelynek a bértömege nagyobb a nyereségénél, vagy amelyik növekedésre fordítja a nyereségét, mindenképp érdemes átgondolni a kivára váltást – írja közleményében az NGM.

Az adónemet, előnyei ellenére,  az azzal potenciálisan jól járó vállalakozásoknak csak egy kis része, csupán mintegy 7 ezer vállalkozás választotta, elsősorban az áttérési, illetve a várható adókötelezettség tervezhetőségi nehézségek miatt, amelyek jövőre jelentősen egyszerűsödnek. Az adóváltozásokkal  a kivás cégek összességében 1 milliárd forintot spórolhatnak majd, és az adminisztráció is csökken.

A kiva számos vállalati adótételt 

2017-től az eddigi 25 helyett 50 foglalkoztatottig választható a kiva, és a vállalkozás mindaddig a kisvállalati adó hatálya alatt maradhat, amíg a foglalkoztatottak száma nem haladja meg a százat.

A kivát azok a vállalkozások választhatják, amelyek előző évi bevétele, illetve a mérlegfőösszege nem haladja meg az ötszázmillió forintot. A kisvállalati adó mértéke a törvény által meghatározott adóalap 16 százaléka, melynek teljesítésével a cég mentesül a társasági adó, a szociális hozzájárulási adó és a szakképzési hozzájárulás bevallása és megfizetése alól – tájékoztatott az NGM.

(MTI)

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 4 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Arslan
2016. október 21. 12:12
Amúgy támogatandó az irány, meg örülünk neki, csak az arányokkal még mindig baj van... Itt most 7000 kivás vállalkozás kvázi kap 1 mrd forintot. Az egy szem Mercedes pedig 11 mrd vissza nem térítendő támogatást... Így hogy akarjuk tőkésíteni a hazai vállalkozásokat?
na még ez is
2016. október 21. 12:05
Arról nem szól a közlemény, hogy azért kell quasi újraírni a kiva szabályait, mert finoman szólva sem váltotta be a reményeket és sokkal kevesebben választották, mint amennyit a minisztérium elvárt...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!