Az Együtt „Újratervezés” nevű konferencia-sorozatában ezúttal az önkormányzati rendszer volt a téma, amelynek politikusi panelbeszélgetésén jártunk, hogy megtudjuk: az MSZP-től a Jobbikon át egészen a Fideszig hogyan látják a korábbi és a jelenlegi önkormányzati rendszer előnyeit és hátrányait a témával foglalkozó politikusok. Az biztos, hogy aki komoly vitára számított, valószínűleg csalódott, hiszen a legtöbb kérdésben nagyon hasonló véleményen voltak a beszélgetés résztvevői. Azzal még az általánosságban inkább a kormányzati intézkedéseket magyarázó fideszes politikus is egyetértett például, hogy az iskolák államosítása nem minden esetben jó ötlet.
Ughy Attila, a XVIII. kerület fideszes vezetője egyébként megszólalását azzal kezdte: ha önkormányzatiságról beszélgetünk, első körben arra a kérdésre kell választ adni, hogy az önkormányzatiság micsoda valójában: cél vagy eszköz? A kormánypárti politikus szerint a 2010 előtti rendszerrel az volt a baj, hogy bár nagyobb önállósága volt a településeknek, több feladat is az ő hatáskörükben volt, de jellemező volt a forráshiány és a kontrollnélküliség.
A fideszes politikus hangsúlyozta: az átalakítás nem koncepció nélkül, már az első Orbán-kormány idején is le voltak fektetve az elvek, csak akkor ez nem valósult meg. A politikus szerint azon lehet vitatkozni, hogy mit kell vagy nem kell átvennie az államnak az önkormányzatoktól, de szavai alapján úgy tűnt, az irányt nem tartja alapvetően rossznak.
Fürdővízzel a gyereket is
A fő törésvonal egyébként itt volt a fideszes politikus és az ellenzékiek között: azzal ugyanis az Ughyt követően megszólalók mindegyike egyetértett, hogy a korábbi rendszerben is voltak problémák, viszont a megoldás érdekében tett lépések szerintük nagyon nem jó irányba történtek. Ahogy Pataki Márton, az Együtt budapesti elnöke fogalmazott: a fürdővízzel együtt kiöntötték a gyereket is. Pártja szerint a jelenlegi rendszert mindenképpen decentralizálni kellene.
Ugyanígy látja Janiczak Dávid, Ózd jobbikos polgármestere is. Kiherélték az önkormányzatiságot, és teljesen úgy érződik, mintha a kormány az önkormányzatokat csak egy kavicsnak tartaná a cipőjében, fogalamzott. Mint kifejtette, két éve polgármester, de a mai napig nem tudja feldolgozni azt a lehetetlen helyzetet, hogy az emberek hozzá, mint helyi vezetőhöz fordulnak egy sor problémájukkal, de hiába akarna ő segíteni, egyszerűen nem tud, mivel az önkormányzatok hatáskörét egy sor ügyben elvette az állam, viszont jó gazdájává már nem vált. A jobbikos politikus szerint az is aggasztó, hogy az állam már a helyi iparűzési adó körül is elkezdett matatni. Janiczak egyébként úgy látja: a rendszerváltás utáni állapotba kellene visszaállítani a magyar önkormányzati rendszert.