Mérges Buddha: kirekesztett cigányság és spiritualitás

2016. szeptember 26. 11:09

A buddhista egyház által Sajókazán alapított, zömében cigány gyerekeket tanító gimnáziumról német és osztrák együttműködésben dokumentumfilm készült. A héten mutatják be Budapesten.

2016. szeptember 26. 11:09

A filmet októberben kezdik vetíteni, de szeptember 28-án premier előtti vetítésen látható lesz a Szemrevaló Fesztiválon. A Mérges Buddha elnyerte a legjobb dokumentumfilm díját a német Fünf Seen Filmfesztiválon – derül ki a Filmvilág blog beszámolójából.

A rendező, Stefan Ludwig nyilatkozata:

„Több mint három éven át forgattam a sajókazai romatelepen. Először is alázatot kellett tanulnom. Ezek az emberek utálták a kamerákat. Bizonyos családok ideig-óráig megengedték, hogy forgassak, de aztán hirtelen visszavonták az engedélyt. Lépésről lépésre kellett haladnom. Mondták azt is, hogy menjek a fenébe, találkoztam lekezeléssel, volt, hogy egy kutya harapott meg, de a baráti közeledés és a vendégszeretet egészen váratlan jeleit is tapasztaltam, és tudom, hogy ez közhely, de sok zenés-táncos mulatságon vehettem részt. (...)

A nyugati ember hajlamos azt hinni, hogy elegendő pénzzel és megfelelő szakértőkkel mindent meg lehet oldani. De a cigány emberek életének már évszázadok óta része a kirekesztettség. Csak pénzzel és szakértőkkel nem lehet rajtuk segíteni. (...)

Indiában bebizonyosodott, hogy az oktatás működik. Ott az érinthetetlenek elhagyták a kasztrendszert, hogy buddhistákká váljanak. János és Tibor szerint ezt a romák is megtehetik. Le a kalappal a konokságuk előtt.”

Összesen 13 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
noMores
2016. szeptember 26. 21:11
Orbánék (Gyurcsányék után) szintén leszarják a cigányságot. Szó sincs integrációról, inkább elnyomásról, kiszolgáltatott (közmunkás) sorba taszításról: a buta, kiszolgáltatott ember könnyebben manipulálható. Farkasflóri meg milliárdokat sikkasztott, és ott grasszál Vitya oldalán.
Karvaly
2016. szeptember 26. 14:55
"De a cigány emberek életének már évszázadok óta része a kirekesztettség." Azt próbálták kutatni, hogy a kirekesztettségnek mi az oka, mennyire külső vagy belső? Szerintem a legnagyobb gond az európai és a cigány kultúra összeférhetetlensége - ez okozza, hogy van átjárás a kettő között, de ahogy a cigányok leírják a beilleszkedett társukat, ugyanúgy a magyarok is az elcigányosodottakat. (láttam már én is sok teljesen fehér nőt, akik minden szempontból cigányként éltek és viselkedtek) Ugyanezek a gátak nincsenek meg vagy jóval kisebbek az európai nemzetek között - ennek is köszönhető, hogy a magyarországi svábság lassan már hagyományőrzési szempontból van jelen, viszont ugyanez okozza azt is, hogy a romániai, szlovákiai magyarság jelentős része eltűnt, sokszor csak a nyomokban magyaros családnév árulkodó.
Marslaki
2016. szeptember 26. 14:36
De kár, hogy a német Fünf Seen Filmfesztiválon csak a Magyarországon élő romákról készített filmet mutatták be! Az több szívszorító eset közül például az, mikor Olaszországban a szociális munkások a körülményeik miatt nem látogatták a cigány lakosságot, sajnos nem ihletett dokumentumfilmeseket... Pedig a 240 lakosú cigány telepen 74 iskolás korú cigány gyerek élt, akik semmilyen intézményi oktatásban nem vettek részt. A polgármester pedig, aki nem akarta, hogy Paviából elköltözzenek a lakók a helyi cigányok miatt, arra a megoldásra jutott, hogy leromboltatja a telepet, illetve pénzt is hajlandó fizetni nekik, hogy hazatérjenek Romániába. Egyesek az emigránsok közül elfogadták az 1000 eurót, ennek fejében visszatérnek Romániába, azonban az emigránsok egy harmada nem fogadta el az ajánlatot. Vajh azóta mi van velük?? Stefan Ludvig nem járna esetleg utána? http://alfahir.hu/node/7599
Szúnyog
2016. szeptember 26. 13:56
jaj de unalmas.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!