Ez a Brüsszel leckézteti Budapestet? Komolyan?
Nem Didier Reynders az első uniós bürokrata, aki azután keveredett korrupciós botrányba, hogy bőszen kritizálta Magyarországot. A híres lebukások azonban csak a jéghegy csúcsát jelentik.
2015-ben kitiltották Simicska Lajos cégét, a Közgépet a gönyűi kikötő felújítását célzó közbeszerzésből. A Világgazdaság úgy tudja, hogy emiatt most az Európai Bizottság ellenőrei azt javasolják: a támogatás negyedét, másfél milliárd forintot fizessen vissza a magyar állam, mivel szerintük nem megfelelő a gyakorlat, ahogy a Közgépet eltiltották.
Másfél milliárd forintot fizethet vissza a magyar állam, miután az Európai Bizottság ellenőrei megvizsgáltak a gönyűi kikötő fejlesztését célzó, nagyrészt uniós támogatásból létrejött beruházás közbeszerzése körüli ügyet – írja a Világgazdaság. Mint ismeretes, ez volt az a közbeszerzés tavaly, ami miatt Simicska Lajos cégét, a Közgépet nem csak ebből az eljárásból zárták ki, hanem hamis adatszolgáltatás miatt három évre minden közbeszerzésből.
A tavaly februárban a miniszterelnökkel látványosan szakító volt szövetséges, Simicska Lajos cége, a Közgép adta be a legjobb ajánlatot a kikötőfejlesztésre, azonban vetélytársai megtámadták a pályázatot. A Közgép egyik beszállítója, egy szerb cég pontatlan adatokat adott meg egy hajófedélzet méretéről. A Közgép szerint ők csak továbbították az adatokat, a törvény viszont tulajdonképpen lehetőséget ad rá, hogy bármilyen apró hiba miatt évekre eltiltsanak egy céget a közbeszerzésektől.
A Közgép perre vitte az ügyet, ahol először úgy tűnt, sikeresen támadják meg a döntést: azt akarták elérni, hogy amíg nincs jogerős határozat, addig indulhassanak közbeszerzéseken, azonban ezt végül nem sikerült elérniük a bíróságon. A közbeszerzést végül a az A-Híddal és a Swietelskyvel együtt a felcsúti polgármester, Mészáros Lőrinc cége nyerte egyébként.
Az Európai Bizottság ellenőrei azonban nem találták megfelelőnek a magyar gyakorlatot: szerintük míg nincs jogerős bírósági határozat, addig a néhány négyzetméteres baki legfeljebb alkalmatlansági ok lehet, de nem tekinthető hamis információnak – írja a Világgazdaság. Ezért az ellenőrök 25 százalékos korrekciót javasolnak, ami azt jelenti, hogy a 6,89 milliárd forintból, 94 százalékos uniós támogatás mellett megvalósult projektre kapott pénz negyedét, 1,6 milliárd forintot kell visszafizetnie a magyar államnak.