Az Alaptörvény tervezett változtatása szerint a legfőbb ügyésznek nem kell ügyésznek lennie
A jelenlegi helyzet viszont egyszerűen kimaxolása a képmutatásnak. Egy politikai eljárástól várunk egy nem politikai megoldást.
Az LMP társelnöki posztjára nem zárta ki indulását Csárdi Antal, Hadházy Ákos, Keresztes László Lóránt és Ungár Péter sem. Képviselő-jelöltségre Hadházy és Keresztes mellett Gál József és Csarnó Ákos is pályázhat. A párt társelnök- és képviselőválasztó kongresszusa július 16-án és 17-én lesz.
Július 16-ára és 17-ére tűzte ki társelnök- és képviselőválasztó kongresszusát az LMP, a dátum hivatalos megjelölésével megkezdődött a jelöltállítás folyamata. A társelnöki posztra az MTI megkeresésére nem zárta ki indulását Csárdi Antal, Hadházy Ákos, Keresztes László Lóránt és Ungár Péter sem.
A képviselő-jelöltséget ugyancsak nem zárta ki Hadházy Ákos és Keresztes László Lóránt, de ahogy fogalmaztak, elgondolkodik rajta Gál József és Csarnó Ákos is.
Így tervezgetnek a jelöltek
Csárdi Antal fővárosi önkormányzati képviselő az MTI megkeresésére úgy fogalmazott: ha azt érzi, hogy tud segíteni az LMP-nek azzal, hogy elindul a társelnökségért, akkor megteszi. Ugyanakkor Budapest mellett tette le a voksát, így az országgyűlési képviselőségért nem indul.
Hadházy Ákos antikorrupciós szakszóvivő, országos elnökségi tag úgy fogalmazott: ha a jelöltállítás folyamata során úgy érzi, megvan a kellő bizalom iránta és a támogatás mögötte, vállalja a jelöltséget mindkét posztra. Hadházy Ákos 2014-ben az LMP listájának negyvenedik helyén volt.
Ungár Péter úgy fogalmazott: döntésének meghozatalához kivárja a rendelkezésére álló mintegy két hetet. Keresztes László Lóránt országos elnökségi tag pedig azt mondta: döntéséről elsőként a párt tagságát kívánja tájékoztatni. Keresztes László Lóránt 2014-ben az LMP országos listájának hatodik helyén szerepelt.
Csarnó Ákos, közigazgatási szakszóvivő az LMP Heves megyei szervezetének felkérésére fontolgatja indulási szándékát - közölte. A politikus 2014-ben a kilencedik helyen állt a párt országos listáján. Pártelnökként nem akar elindulni.
Gál József országos elnökségi tag, az LMP szóvivője úgy fogalmazott: a képviselő-jelöltségen elgondolkodik, a társelnökségen nem. Ő a lista hatvankilencedik helyén állt.
Ez a jelölési folyamat menete
Gál József az MTI-nek azt is elmondta: a társelnöki jelentkezések július 5-én éjfélkor zárulnak le, ekkor már a képviselőjelöltek sora is biztossá válik. Társelnök-jelöltté az válhat, akit legalább egy tag jelöl, és programja közzétételével elfogadja a jelöltséget. Az LMP alapszabálya szerint a pártnak egy férfi és egy női társelnöke van, jelenleg Schiffer András helyére keresnek új társelnököt.
Képviselőnek az lesz jelölhető, aki szerepel a párt 2014-es országos listáján. Képviselőjelöltet a tagok indítványozhatnak csütörtöktől öt napon át. Ezután nyolc nap van arra, hogy az aspiráns megszerezze a tagok tíz százalékának támogatását, vagyis mintegy 65 tagét. Egy tag három jelöltet is támogathat. A posztra férfiak és nők is jelentkezhetnek. A képviselőjelöltek listája is július 5-én éjféltől válik hivatalossá.
A tisztújítás Schiffer András távozása után vált esedékessé a két pozícióban, aki a társelnökségről június 1-jével, képviselői mandátumáról augusztus 31-ével mondott le, megtartva párttagságát.
A párt általános tisztújítást jövőre tart.