Spiegel: Ösztönözné az atomenergia-használatot az Európai Bizottság

2016. május 18. 11:36

Egy nem nyilvános uniós tervezet szerint az Európai Bizottság az atomenergia használatára ösztönözné a tagállamokat; ahhoz pedig, hogy megőrizzék a közösség technológiai dominanciáját a szektorban, úgy vélik: a tagállamoknak szorosabban együtt kell működniük az új típusú reaktorok kifejlesztésében és építésében. Brüsszel uniós pénzzel is javítana a finanszírozási feltételeken – írja a Spiegel. A német kormány tagjai felháborodtak a terveken.

2016. május 18. 11:36

Az Európai Bizottság szerint ösztönözni kell a nukleáris energia használatát az uniós tagállamokban – jelentette kedden a Spiegel Online német hírportál a brüsszeli bizottság egy nem nyilvános tervezetére hivatkozva. Az EU új atomenergia-stratégiájának alapjait felvázoló javaslat alapján a bizottság úgy véli, meg kell őrizni a közösség technológiai dominanciáját a nukleáris szektorban, és ezért a tagállamoknak szorosabban együtt kell működniük az új típusú reaktorok kifejlesztésében és építésében. 

Brüsszel javasolja a finanszírozási feltételek javítását, az elképzelés szerint az Európai Beruházási Bank (EIB) szervezésében az Európai Stratégiai Beruházási Alapjából (EFSI) és az EU tudományos kutatásokat támogató programjaiból kellene pénzt biztosítani a fejlesztésekhez. A bizottság szerint a többi között az úgynevezett mini atomerőművek fejlesztését kell előmozdítani, és az első ilyen erőműnek legkésőbb 2030-ban meg kell kezdenie a termelést.  

Szerdán tárgyalhatnak a javaslatról

A Spiegel Online szerint a bizottsági tervezet szerdán kerül az energiaunió kiépítésével foglalkozó uniós biztosok elé, és később majd az Európai Parlament is tárgyalja.

Szakértők szerint Brüsszel az orosz földgáztól való függés csökkentését és a klímavédelmi célok teljesítését igyekszik elősegíteni a nukleáris energia használatának ösztönzésével.

Német hírportálok beszámolói alapján a bizottság egyik szóvivője azt mondta, hogy az uniós atomenergia-stratégiára tett javaslatot még nem véglegesítették. Hangsúlyozta, hogy továbbra is a tagállamok hatáskörébe tartozik a döntés az atomenergia használatáról, és a bizottság más energiaforrások, például a szél- és a napenergia használatának ösztönzésén is dolgozik.

A németek felháborodtak

A német kormány illetékes miniszterei felháborodva reagáltak a brüsszeli tervekre, Sigmar Gabriel gazdasági miniszter abszurdnak, Barbara Hendricks környezet- és természetvédelmi, építésügyi és reaktorbiztonsági miniszter pedig őrült és felelőtlen ötletnek nevezte a nukleáris energia használatának ösztönzését.

Németországban 2011-ben a fukusimai atomkatasztrófa után elindították az úgynevezett energiapolitikai fordulatot, ami az atomerőművek leállítását és felszámolását, és a kieső termelés megújuló forrásokra alapozó pótlását jelenti. A tervek szerint az utolsó atomerőművet 2022-ben állítják le.

A Spiegel Online összesítése szerint 14 uniós tagország használ atomenergiát, ezekben 131 atomerőmű működik. Újabb atomerőműveket ugyancsak 14 uniós tagállamban terveznek.

Összesen 160 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Harangláb
2016. május 18. 21:50
Akkor Jávor Benedek rajzolhatja is már a céltáblát magára, hogy a legnagyobb pontossággal szúrhassa magát tökön...:)
vigyor
2016. május 18. 20:08
Kész...Szél Berni leveszi a garbóját:-))))
TonyKann
2016. május 18. 19:33
Miután a németek 1000 milliárd eurót elköltöttek az energia fordulatra, nehéz azt elképzelni, hogy visszaállnak akár részben is nukleáris energiára. 2050-évig szóló terveikben ez nem jelenik meg. Másrészt a német lakosság túlnyomó része atomenergia ellenes, s bízik a megújulókban még akkor is, ha az áram ára duplája a franciáénak. Franciák 70%-ban nukleáris energiára támaszkodnak, 2050-ben is 50% kapacitást fenn kívánnak tartani. Németek arra már rájöttek,hogy intelligens hálózatra lesz szükségük, tehát a termelő és fogyasztó kétoldalú folyamatos kapcsolatban van, másrészt hogy a rendszer menettartók nélkül nem megy. Valóban a Siemens kíváló CCPP kombinált gázerőműveket épít, s ad el Egyiptomnak, de az USA-nak is. Lásd pl.Lodstown, Ohio, alig 800 millió dollár (2x370 MWe kapacitás, SGen6-1200A generátor). Gázturbinához gáz is kell, ami Egyiptomban nem probléma, Németországnak viszont szüksége van az Északi Áramlat 2-re a Balti tenger alatt, amihez elvben nem kell az EU hozzájárulása. Az más kérdés, hogy a több gázt úgy biztosítják a csőben, hogy közben megfúrták a Déli Áramlatot. Az természetes, hogy az EU kutatási projekteket finanszíroz, s ebben benne vannak a VI generációs, magas hőmérsékleten működő gyors neutronos reaktorok. Ezek 2030-ra megépülhetnek, bár az már most látszik, hogy sok anyagtudománnyal kapcsolatos kérdés még tisztázásra szorul a 800-1000 fok miatt. Termikus neutronnal működö reaktor hőmérséklete kb 350 fok, Geotermikus energia: a világon kb. 2GW teljesítmény épült, un. "flash" és hőcserélő technológiával. Magyarországon EGS technológiával épül 12 MWe és 60 MWt rendszer Battonya régioban, 4 km-es kúttal. 60 fokos vizet csak fűtésre vagy balneológiai célra szabad használni.
1120
2016. május 18. 17:37
Ehhehe! Rájár a rúd a németekre... Megújuló szélhámosság? Nein danke! (Most már csak az a kérdés, hogy az orosz atom is atomnak számít-e, vagy sem?)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!