„Sarokba szorított patkányok!” – így fakadt ki az ukrán újoncokra egy toborzó
Nem egyszerű a vágóhídra küldeni embereket – erről beszélt Artem, a toborzótiszt a The Telegraph című lapnak, aki pontosan tudja, mennyire gyűlölik az emberek.
Két rendkívül agresszív értelmiségi elitcsoport heccelte itt egymást a politikából megszerezhető pénzeket élvezve a rendszerváltás óta, és terrorizálta a társadalmat – mondta Szelényi Iván szociológus, akadémikus az Elit 2020 konferencián a hétvégén. Szelényi szerint az elitnek nem az a feladata, hogy megmondja népének, mi a helyes; hanem az, hogy alternatívákat mutasson be számára. Tudósításunk.
A Szeretem Magyarországot klub hétvégi elitkonferenciájának zárszavát a 78 éves Szelényi Iván szociológus, az MTA tagja adta. Tizenöt perces műsorát később többen a teljes konferencianap legfrissebb és legtartalmasabb beszédének nevezték.
Szelényi formailag is mindenképpen a legalkalmasabb volt a záró és összegző szerepre: Konrád Györggyel írt közös, legendás munkájuk, Az értelmiség útja az osztályhatalomhoz – melynek megírása után, 1975-ben elhagyni kényszerültek az országot – nyitott új korszakot idehaza az értelmiség és az elit szerepének elemzésében.
Szelényi a szemébe mondta a jelen lévő – és egyúttal a jelen nem lévő – elitcsoportoknak azt a Max Weber-i tételt, amit itthon az elmúlt huszonhat évben nem sokat emlegettek: az elitnek nem az a feladata, hogy megmondja népének, mi a helyes; hanem az, hogy alternatívákat mutasson be számára. Ne szűkítse az emberek szabadságát, hanem éppen ellenkezőleg, növelje azt. Mint a jó szülő, aki nem előírások rendszerével nevel, hanem segít feltérképezni a világot, és gyerekére bízza, hogy konkrét helyét ő találja meg benne.
Szelényi nem mondta ki, de az elhallgatásban benne volt, hogy ő is, közönsége is tudta, hogy leginkább, legelsősorban ezt rontotta el a magyar elit, mindkét oldalon. Két rendkívül agresszív értelmiségi elitcsoport heccelte itt egymást a politikából megszerezhető pénzeket élvezve a rendszerváltás óta, és terrorizálta a társadalmat – egyik így, másik úgy. Az egyik a mindennapok rendszerébe való folyamatos beavatkozással, a másik a társadalom jelentős csoportjainak mucsaizásával és lenézésével, megfellebbezhetetlennek feltüntetett igazságainak túlerőltetésével.
Az Elit2020 konferencia szervezői azt ígérik, lesz még folytatás – Szelényi zárszava ehhez mindenképpen remek kiindulópontot adott.
Fotók: Kincses Gyula.