Zlinszky János, környezetjogász, a beszélgetés moderátora nem volt könnyű helyzetben az Ökopolisz Alapítvány által szervezett keddi kerekasztal beszélgetésen, amelyen a harminc évvel ezelőtt történt csernobili atomerőmű-baleset mai tanulságairól volt szó.
Ahogy elkezdődött a beszélgetés, már látszott, hogy a két meghívott közszereplő, Szél Bernadett, LMP-s képviselő és Aszódi Attila, a Paks2 beruházás kormánybiztosa nem lesznek egymással partnerek.
A kerekasztal-beszélgetés másik két résztvevője, Kerekes Lajos, a Regionális Energiagazdasági Kutatóközpont kutatója, valamint Perger András, a Greenpeace képviselője még koncentráltak a felvetett kérdésekre, azonban Szél és Aszódi egyre élesedő különvitát folytattak Paks2 ügyében.
Szél: Paks2 drága, nem biztonságos és különben is zöld energiára lenne szükség
Szél Bernadett a vita kezdetén felidézte: Csernobil idején a rendszer el akarta tussolni a történteket, azonban már akkor „észbe kellett volna kapni”, ugyanis az atomenergia nem üzemeltethető biztonságosan. Az LMP politikusa kijelentette: a világ fejlettebbik fele már ennek megfelelően gondolkodik, nem úgy, mint mi magyarok. Paks2-t ugyanis annak ellenére is megépítik, hogy kétszer annyiba fog kerülni, mint az eredeti tervek szerint került volna. Ráadásul a beruházás nem is felel meg a terrorveszély kihívásainak, a kormány ugyanis „ezeket a biztonsági eszközöket nem vásárolta meg”. Szél Bernadett ezután felolvasott egy részletet abból a parlamenti bizottsági jelentésből, amely a 2003-as paksi üzemzavarról szólt. A jelentés értelmében a lakosság csak napokkal, de a katasztrófaelhárítás is csupán fél nappal az üzemzavar fellépése után értesült az ügyről. Ez pedig azt veti fel, hogy egy súlyosabb eset akár katasztrófához is vezethetett volna – idézte Szél Bernadett a jelentést.
Aszódi Attila kormánybiztos az ellenzéki képviselőre reagálva rögtön ténybeli csúsztatásokról beszélt. A Csernobil típusú reaktorok ugyanis elmondása szerint egészen mások és nagyon veszélyesek a paksihoz képest, ráadásul nem csak a tervezési problémák, hanem a fegyelmezetlenség és az üzemeltetési hibák is hozzájárultak a katasztrófához – mutatott rá Aszódi. Az atomenergia azonban nélkülözhetetlen a villamosenergia-ellátáshoz, hiszen az Európai Unió ellátásának is 30 százalékát az atomerőművek adják – tette hozzá.