Oktatásügy: megállapodás nélkül ért véget a sztrájkbizottság és a minisztérium egyeztetése

2016. február 12. 19:56

Az irányokban nem értett egyet a pedagógusok sztrájkbizottsága és a szaktárca a pénteki egyeztetésükön, de abban igen, hogy folytatni kell a vitát.

2016. február 12. 19:56

Konzultáció zajlott, megállapodás nem született a pedagógusok sztrájkbizottsága és a szaktárca tárgyalásán – mondta a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnöke a több mint háromórás egyeztetés után tartott sajtótájékoztatón, pénteken Budapesten. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) parlamenti államtitkára azt emelte ki: ismét meghívta a feleket a köznevelési kerekasztalra, és nyitottak az egyeztetésre. 

Galló Istvánné PSZ-elnök azt mondta: egyetértettek abban, hogy a pedagógusok sztrájkbizottsága által megfogalmazott 25 pontról tárgyalni kell, de az irányokban nézetkülönbség van, ezekről vitát folytattak. Sajnálatát fejezte ki, hogy a sztrájkbizottsági tárgyalásra Balog Zoltán miniszter nem tudott elmenni. Az érdekvédő úgy fogalmazott: a pénteki háromórás tárgyalás „csak egy konzultáció volt, megállapodással nem zárult”. Hasonló ígéretek hangzottak el, mint a köznevelési kerekasztalon, de az és a sztrájkbizottsági tárgyalás más műfaj – fűzte hozzá.

A tárgyaláson szintén részt vevő Hajnal Gabriella, az Oktatási Vezetők Szakszervezetének elnöke megerősítette: konkrét megállapodás nem született, arra kaptak ígéretet, hogy a jövő héten írásos anyagot bocsátanak a rendelkezésükre. Tóth József, a Magyar Közoktatási és Szakképzési Szakszervezet elnöke azt mondta, alapvetően foglalkoztatási kérdésekben várnak gyors előrelépést.

Van értelme a vitának Rétvári szerint

Rétvári Bence úgy fogalmazott: van értelme a további vitának és van értelme a további egyeztetésnek. Arról, hogy miért nem Balog Zoltán miniszter vett részt a megbeszélésen, elmondta: a tárca vezetője a kormánypártok lillafüredi frakcióülésén volt. Hozzátette: a megbeszélésen ismertette azokat a határidőket, témákat, amelyeket a kormány vállalni tud. A sztrájkbizottságnak átadtak minden iratot, ami a kerekasztal első ülésén született, így a napirendet, a vállalásokat és a határidőket is.

Szavai szerint a sztrájkbizottság által megfogalmazott 25 pont mintegy fele az aktuálisan végrehajtható, szeptemberi határidővel szerepel a kormányzati besorolásban, amit a kerekasztalon ismertettek. Ezek között találhatók az intézményeket érintő kérdések. További egynegyedük a 2017. januári határidőhöz kapcsolható, és további egynegyedük a 2017-es év folyamán végrehajtandó intézkedéscsomagba sorolható. Ezek között említette a tartalmi kérdéseket. Az iskolai konzultációk során érkezett 4538 javaslat és a szakszervezetek 25 pontja mind olyan javaslat, amit a kormány fontosnak és kezelendőnek, figyelembe veendőnek tart – jegyezte meg Rétvári Bence. 

Nem volt tökéletes a 2010 előtti rendszer sem

A parlamenti államtitkár összegzése szerint sok olyan kérdés van, amiben már korábban is hasonlóan gondolkodtak. Példaként említette az intézmények fenntartását, amelynek formáját tekintve van eltérés. Az Emmi azon az állásponton van, hogy általános állami fenntartás legyen, míg a szakszervezetek ezt választható módon képzelnék el. 

Hangsúlyozta: 2010 után radikálisan hozzá kellett nyúlni a köznevelés rendszeréhez, és azt az asztal körül senki nem vitatta, hogy ami akkor volt, az nagyon messze állt a tökéletestől. A változások pozitív elemei között említette a béremelést, ami idén is 34 milliárd pluszt jelent, illetve az ingyenes tankönyveket, ami szeptembertől az összes alsó tagozatos érinti. Szólt a gyermekétkeztetés kiterjesztéséről és kitért arra is, hogy ma már jelentősen többen jelentkeznek pedagógusnak, mint öt éve. 

Nagyon bízik abban, hogy eljön az az idő is, amikor a megjelent szakszervezetek is el tudnak menni a kerekasztal ülésére, a pénteki egyeztetésen többször is meghívta őket – jegyezte meg Rétvári Bence, aki szerint "ott történnek a dolgok" a köznevelés rendszerén belül, és érdemes ott lenni. 

Összesen 45 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kohazi
2016. február 13. 23:37
Mutasanak fel valamit,és akkor kérjenek,nem a krétàn mulik az oktatás sikere.Évtizedek òta csökken a szinvonal.
Tintamin
2016. február 13. 10:45
Nincs problema. Esik az eso, valtozas pedig nem lesz. Ugyanis MINDENT kozpontositani kell. A Part mar csak igy mukodik. Ahogy korabban 40 evig.
Nimi12
2016. február 13. 00:41
Kirúgni az összes tanárt, aki részt vessz a holnapi tüntetésen!!!! Hálátlán férgek, mennyivel növelte meg a kormány a fizetésüket_?
Nemzeti Mutyikos
2016. február 12. 23:13
na ki is az igazi komcsi? az alcsuti csungohasu es bandaja! http://www.atv.hu/belfold/20160212-rendorok-erdeklodnek-a-tuntetni-keszulo-tanarok-utan Érdekes dolgok történnek a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Rozsály községben. Az egyik helyi pedagógus szerint rendőrök érdeklőnek azok után a tanárok után, akik részt kívánnak venni az országos demonstrációkon. Bodnár Barnabás arról számolt be az atv.hu-nak, hogy a múlt heti miskolci pedagógustüntetés előtt rendőrök jelentek meg a Maróthy János Általános Iskola igazgatójánál, és arról kérdezősködtek, készül-e valaki a másnapi demonstrációra.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!