Az ország esik szét, a miniszterelnök meg sehol – kiakadt a brit lap
Keir Starmer szerintük a nemzetközi politika kaszása.
Ha rákényszerítik a cégeket, hogy az ésszerűség ellenében vegyenek fel dolgozókat, akkor végeredményben többen fognak kevesebbet keresni – mondta az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára.
Vámos György nem vitatja, hogy a kisvállalkozásokat védeni kell, de a multik ellenében többször olyan eszközökhöz nyúlt a kormány az elmúlt pár évben, ami az EU-joggal is ellentétes. Szerinte az a tervezett intézkedés is ilyen, amely szerint meghatároznák, hogy a nagyobb üzletekben minimum mennyi munkavállalót kell alkalmazni.
Ha rákényszerítik a cégeket, hogy az ésszerűség ellenében vegyenek fel dolgozókat, akkor végeredményben többen fognak kevesebbet keresni – tette hozzá Vámos. Fel kell venni ennyi embert, ezeknek legalább minimálbért kell fizetni, erre pedig ugyanúgy nincs fölösleges pénzük az áruházaknak, mint ahogy az élelmiszerlánc-felügyeleti díjra se lett volna – mondta az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára.
Azzal kapcsolatban, hogy bizonyos részterületeken munkaerőhiány van, azt mondta: az igaz, hogy nincs elég hentes, de ha most előírják nekem, hogy vegyek fel öt hentest, akkor se fogok találni. Hozzáette: a nemzetgazdasági átlaghoz képest „mindössze 15.000 forint” az átlagbérek elmaradása a kereskedelemben, így nem is állnak olyan rosszul mondjuk a mezőgazdasághoz vagy a vendéglátáshoz képest. Ráadásul a kereskedelmi szektoron belül is vannak különbségek: pont azok az áruházak fizetnek jobban, akiket ez a teher sújtana.
Vámos helyesnek tartja azt a kormányzati célt, hogy segíteni kell a kisvállalkozásokat, de szerinte ezt nem adminisztratív eszközökkel kell elérni, hanem a versenyképességüket kellene javítani.
Arra a kérdésre, hogy az intézkedés eredményeként kivonulhatnak-e Magyarországról a nagy áruházláncok, azt mondta: ezek a cégek hosszútávon gondolkodnak és abban bíznak, hogy vagy itt, vagy Brüsszelben felülkerekedik a józan ész.