Kötelező létszámemelés jöhet a kiskereskedelemben

2015. október 28. 09:09

Nincs elég munkaerő a kereskedelemben? A kormány kötelező létszámnöveléssel oldaná meg a problémát, legalábbis a Magyar Idők információi szerint. A lap értesülései szerint ugyanis olyan jogszabály készül, ami előírná a 400 négyzetméternél nagyobb üzleteknek, hogy 70 négyzetméterenként legalább egy alkalmazottnak a vásárlók rendelkezésére kell állnia. Ez egyes számítások szerint a jelenlegihez képest dupla annyi munkavállaló alkalmazására kötelezheti a nagyobb áruházakat.

2015. október 28. 09:09

Egy készülő jogszabálytervezet szerint átlagosan a duplájára kell emelniük a 400 négyzetméternél nagyobb alapterületű áruházaknak dolgozóik létszámát – olvasható a Magyar Idők szerdai számában. A lap információi szerint rövidesen a parlament elé kerül egy olyan jogszabálytervezet, amely előírná a kiskereskedelmi vállalkozásoknak, hogy a 400 négyzetméternél nagyobb alapterületű áruházaikban a nyitvatartási idő alatt 70 négyzetméterenként legalább egy alkalmazottnak a vásárlók rendelkezésére kell állnia.

A kiskereskedelemben egyre kritikusabb munkaerőhiány megoldását segítő piacszabályozó intézkedés azt célozná, hogy megfelelő létszám mellett javuljon az áruházi szolgáltatások színvonala, egyúttal hatékonyabb legyen a boltok működése, a fogyasztók kiszolgálása – tudta meg a Magyar Idők.

A cikk szerint ágazati becslések szerint a várhatóan 2016-ban életbe lépő rendelkezés azzal járna, hogy a hiper- és szupermarketekben, diszkontokban a munkáltatóknak átlagosan a duplájára kellene emelniük a dolgozók jelenlegi létszámát. Ez jelentősen megnövelné a nagyvállalatok bérköltségeit.

A kötelező foglalkoztatási minimum előírását előreláthatóan forrásproblémákra hivatkozva kifogásolják majd a nagyáruházak, holott a folyamatosan növekvő kiskereskedelmi eladásokból származó nagyobb bevételek mellett idén a tervezetthez képest mintegy 15-18 milliárd forint többlet maradt náluk, miután a kormány által az idei évtől sávos adóztatás alapján hatvanszorosára emelt élelmiszerlánc-felügyeleti díjat a multinacionális vállalatok erős lobbinyomására az Európai Bizottság eddig nem engedte beszedni.

Ebben a kérdésben jelenleg is zajlik az egyeztetés Brüsszel és Budapest között.

Az átlag alatti bérek mellett az is fokozza a létszámhiányt, hogy a töretlenül bővülő forgalmat a lehető legkevesebb dolgozóval, munkakörök összevonásával, műszakok megszüntetésével igyekeztek kiszolgálni a láncok. Ez mostanra a kereskedelmi alkalmazottak kóros leterheltségéhez, több területen bérfeszültséghez, a képzett munkatársak elvándorlásához vezetett – hívta fel a figyelmet a Kereskedelmi Dolgozók Független Szakszervezete. 

Bubenkó Csaba elnök a lap kérdésére rámutatott: évek óta nem megfelelőek a munkakörülmények a nagyáruházakban, kimutatások szerint az ezen a területen dolgozók leterheltsége 20 százalékkal nagyobb az átlaghoz képest, egy ember kettő munkáját látja el a kasszánál, a raktárban, a bevásárlótérben.

Összesen 158 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Berecskereki
2015. október 28. 11:39
Ez is olvasható a Magyar Idők honlapon „A több mint két éve növekvő kiskereskedelmi forgalomban egyre nagyobb problémát okoz, hogy az európai viszonylatban is átlagon aluli színvonalon tartott áruházi fizetéseken évek óta nem emeltek a nagyvállalatok, emiatt mára pánikhangulat alakult ki a cégeknél a jelentős bevételeket ígérő későbbi karácsonyi bevásárlási időszak előtt. A kötelező vasárnapi pihenőnap bevezetése miatt korábban előrevetített több tízezer fős létszámleépítés helyett jelenleg 3-4 ezer betöltetlen állást jegyeznek a kiskereskedelemben, túlnyomórészt azokban a munkakörökben, ahol szakképzett dolgozókra, például hentesekre, pékekre, cukrászokra volna szükség. Ez amiatt érdekes, mert a vasárnapi boltzár idején is töretlenül bővülő bolti eladások közepette sokasodnak a betöltetlen álláshelyek a láncoknál, aminek oka a szakszervezetek szerint a cégek által évek óta megspórolt bérfejlesztés.” http://magyaridok.hu/gazdasag/munkaerohiany-lephet-fel-bovulo-kiskereskedelemben-37273/ Úgy látszik a szakszervezetek érvényesítő ereje nem működik megfelelően. Ugyanakkor az elmúlt 25 év szakmunkásképzés hiányosságaira is utal.
trespass
2015. október 28. 11:38
Gondolom ezzel párhuzamosan bevezetik mindenre, ami kiskereskedelemben kapható a hatósági árat, vagy ár maximumot, különben a 4 millió csóró éhen pusztul. (hacsak nem ez a cél) Mert ez ugyebár áremelkedéssel fog járni normális esetben. Vagy bevezethetik, hogy csak az az áruház lehet nyitva, amelyik veszteséget termel.
komondor
2015. október 28. 10:45
A kiskádár beindult!
madarasi.abel
2015. október 28. 09:57
Van egy király ötletem. Ha már a fidesz szerint túlterheltek az eladók, közmunkásokat kellene kirendelni melléjük. Ez mindenkinek jó lenne: a multi nem kell többet költsön, a dolgozó nem lesz úgy leterhelve, a vásárlót lesz ki kiszolgálja, s a közmunkás is melegben lehet a hideg téli napokon, s talán ingyen hazaviheti a szalámivégeket, a megszáradt péksüteményt.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!