Még egy remek hely a harmadik világháború kirobbantására – igencsak forrósodik a helyzet az Északi-sarkon
Nukleáris elrettentés, flották és bombázók – ez az a hely, ahol a Nyugat igazán tarthat Oroszországtól, mutatjuk, miért!
Jávor Benedek azt akarja megtudni a Miniszterelnökségtől, hogy igaz-e az az értesülése, miszerint az oroszokkal megkötött új üzemanyag-szállítási szerződés a korábbi verzióval ellentétben nem rendelkezik a kiégett fűtőelemek Oroszországba való visszaszállításáról. A Miniszterelnökség nem akarta kiadni a szerződést, ezért a PM-es EP-képviselő pert indít.
Miután a Miniszterelnökség megtagadta a tervezett új paksi blokkok kiégett fűtőelemeinek sorsára vonatkozó információkat, Jávor Benedek bírósághoz fordul, hogy az vizsgálja felül Lázár János döntését, és a paksi üzemanyag-szállítási szerződés titkosítását – tudatta közleményben a PM.
A PM EP-képviselője nyár elején olyan információk birtokába jutott, melyek szerint a márciusban megkötött új üzemanyag-szállítási szerződés – az eredeti megállapodással ellentétben – nem tartalmazza a kiégett fűtőelemek Oroszországba feldolgozásra való visszaszállítását biztosító rendelkezéseket. A helyzet tisztázása érdekében a képviselő júliusban adatkéréssel fordult a Miniszterelnökséghez, tájékoztatást kérve a szerződés kérdéses rendelkezéseiről. A Miniszterelnökség megtagadta az információ kiadását, arra hivatkozva, hogy az minősített adat.
Jávor szerint viszont a kiégett fűtőelemekre, mint nukleáris hulladékra vonatkozó információ közérdekű környezeti információ, melynek megismeréséhez jelentős közérdek fűződik. Ezért a Fővárosi Törvényszéken támadja meg a Miniszterelnökség döntését – áll a közleményben.
Mivel ezek az adatok minősített adatok, vagyis titkosak, ezért előbb a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóságnál kell titokfelügyeleti eljárást kezdeményezni. A NAIH ennek során mérlegeli, hogy indokolt-e a szerződés teljes vagy részleges titkosítása.
Jávor Benedek korábban már maga is kezdeményezett titokfelügyeleti eljárást az adatvédelmi hatóságnál a paksi szerződésekkel kapcsolatban, Péterfalvi Attila hivatala azonban fél éve nem válaszolt a képviselő beadványára – zárul a PM közleménye.