Barabási Albert László fizikus, hálózatkutató a HeroiKon konferencián tartott előadását egy költői kérdéssel indította: miért van az, hogy Albert Einsteint mindenki ismeri, míg a hasonlóan jelentős tudományos eredményekkel rendelkező John Bardeent és James Clerk Maxwellt nem. A titok nyitja abban rejlik Barabási szerint, hogy a teljesítmény és a siker – a közhiedelemmel ellentétben – nincsenek egyenesen arányos kapcsolatban egymással, legalábbis az élet legtöbb területén nem.
A legtöbben azt gondolják, hogy minél nagyobb a teljesítmény, annál nagyobb a siker. Ezt tanítjuk az iskolákban, ezt halljuk otthon. Ki ne találkozott volna a nagy apai intelmekhez sorolható mondattal: „Dolgozzál, fiam, és meglesz az eredménye”. Hát sajnos úgy néz ki, hogy nem mindig.
A Harvardon is oktató Barabási több éves kutatási eredményeire támaszkodva rámutatott arra a tényre, hogy míg a siker közösség által meghatározott tényező, addig a teljesítmény egyéni tulajdonság; így „két egészen más állatfajról” kell beszélnünk, amelyek között az összefüggés bonyolult. Fontos, hogy tudjuk mérni a teljesítményt és a sikert is külön–külön, igaz az életnek csak kevés szegmensén, de a sport az pont egy ilyen terület.
A jó hír az, hogy igen, a sportban tényleg egyenesen arányos a teljesítmény a sikerrel. A rossz, hogy ez szinte csak a sportban van így. A sportban egyszerű eldönteni, hogy ki a sikeresebb: aki nagyobb teljesítményre képes futásban, sikeresebb az olimpián, hiszen ő a leggyorsabb.
A művészetben például már nehezebb eldönteni, hogy melyik festmény a szebb. Amelyik festőművész alkotásai tetszenek jobban az embereknek, az a sikeresebb művész. A siker mértéke a közösség, míg a teljesítmény csak rólunk szól.
Barabási leszögezte, hogy természetesen a sikeresség elengedhetetlen kelléke a teljesítmény; de a siker maga nem csak rólunk szól, hanem a közösségről is amibe be vagyunk ágyazódva. Miután saját tudományos karrierjének hullámzásait is nagyító alá helyezte, megcáfolta azt a tévhitet, miszerint csak a fiatalok tudnak kreatívak lenni. Kutatásaival bizonyította, hogy nem lehet megjósolni, mikor pattan ki az ember fejéből egy kreatív elképzelés.