Kabaré: a svédek Magyarország miatt féltik az Európai Unió biztonságát
Eközben Stockholmban azt sem tudják, hogyan küldjék haza az illegális migránsokat.
Szijjártó Péter arra kérte Zoran Milanović horvát miniszterelnököt, hogy hagyja békén Magyarországot és Szerbiát. A szerb hírügynökségnek adott pénteki interjújában a külügyminiszter leszögezte: a horvát miniszterelnök állításával ellentétben nem született megállapodás Magyarország és Szerbia között a horvátok kárára.
Zoran Milanović hagyja békén Magyarországot és Szerbiát! - kérte Szijjártó Péter a szerb hírügynökségnek adott pénteki interjújában a horvát miniszterelnöktől. A külgazdasági és külügyminiszter ezt üzente Milanovićnak: „Megértem, hogy Horvátországban már elkezdődött a választási kampány, ezért csak egy kérésem van a horvát kormányfőhöz, mégpedig, hogy hagyjon minket békén, a szerbeket is és a magyarokat is. Nem fogunk szavazni a horvátországi választásokon, minket nem kell semmiről sem meggyőznie, a választási kampányt folytassa Horvátország határain belül” Majd reményét fejezte ki, hogy a választások után „a következő horvát miniszterelnök a horvátokkal foglalkozik majd, nem Magyarországgal”.
Szijjártó szerint Milanović nem mond igazat
Szijjártó Péter leszögezte, Milanović nem mond igazat, mikor azt állítja, hogy a magyar-szerb megállapodás szerint a szerbek a horvát határhoz szállítják a migránsokat. Ilyen megállapodás soha nem született. Az az ultimátum pedig, melyben Zágráb a migránsok magyar határra való szállítását szabja meg a határzár feloldásának feltételeként, elfogadhatatlan. Horvátország sem az európai uniós, sem a dublini előírásokat nem veszi figyelembe, nem regisztrálja a migránsokat, hanem egyszerűen csak elszállítja őket Magyarországra – kritizálta Szijjártó a horvátok menekültügyi eljárását.
Megromlott kapcsolat
A horvát magatartás a miniszter szerint „nem illő”, hiszen Magyarország sokat segített szomszédjának az uniós csatlakozásuk során; a két ország stratégiai partner kéne, hogy legyen. A külügyminiszter elmondta, az országok gazdasági és kereskedelmi kapcsolatának is jobbnak kéne lennie, ám „az ilyen mélyen lévő politikai kapcsolatok sajnos az együttműködés más területein is károkat okoznak”.
Ellenpéldaként Szijjártó Péter kiemelte a magyar-szerb együttműködést, ahol szintén sor kerülhetett volna konfliktusokra, de ez a jó viszonynak köszönhetően nem történt meg.