„A politika állandó nehézsége, hogy csak rövid távon gondolkodik, mert 4 éves ciklusok vannak. A fejletlen országok támogatása nem rövid távon térül meg, ezért a kormányok nem is próbálkoznak ezzel. De talán a mostani helyzet jobban megmutatja az embereknek, miért lenne fontos Magyarországnak, hogy a fejlődő országokat adóforintokból támogassa” – fejezte ki reményét a szocialista képviselő..
Szél Bernadett szerint külföldön is fektetnünk kell a jövőnkbe
Alapvetés, hogy a háború elől menekülőknek védelmet kell adni – értett egyet a korábbi hozzászólókkal Szél Bernadett (LMP), hozzátéve, hogy a kormány felesleges pénzt, időt és konfliktusokat pazarolt a helyzet kezelésére. „Elég gazdag az az ország, ami 2 milliárdot áldoz plakátkampányra.”
„A szülőföldön maradás joga alapvető jog kellene legyen. A nagyhatalmak kizsákmányoló politikája vezetett oda, hogy ezen jog bizonyos országokban nem gyakorolható.” – fejtette ki álláspontját. Az országok szövetségi rendszerekbe tartoznak, és annak a szövetségnek, amihez tartozunk, elég nagy felelőssége van abban, hogy egyes országokat kihasználtak – magyarázta az LMP-s politikus, aki nem mulasztotta el megjegyezni: „a miniszterelnök a 20. században ragadt”. Szél Bernadett szerint az egész 21. század ilyen kihívásokról fog szólni, mert az eddigi egyenlőtlenségek előbb-utóbb visszacsapnak. „Ha a mostani politikusok nem tudják ezt felfogni és elfogadni, akkor erre a bolygóra hamarosan nem lehet ráismerni” – vélekedett. „A klímamenekültek léte nem a jövő, hanem a jelen.”
Mirkóczki szavaira az LMP társelnöke így reagált: „Vártam, melyik politikus dobja be azt a közhelyet, hogy ameddig van itt szegénység, addig nem kell más országokat támogatni. Pont ez az a hozzáállás, ami miatt sokan utálják a politikát”. Később folytatta a gondolatmenetet, miért tartja szükségesnek, hogy Magyarország az olyan fejlődő országokba invesztáljon közpénzt, mint a jelenlegi migrációs válság kiinduló országai: „A saját jövőnkbe való befektetésről van szó, nem puszta erkölcsi kötelességről – így kellene ezt megértetni az emberekkel”. Szél Bernadett azt mondja, hosszú távon fenntartható költségvetésre van szükség, aminek az is a része, hogy a távoli jövőre gondolva teszünk az ellen, hogy évek-évtizedek után az egész világrend a fejünkre dőljön.