Újabb 125 ezer diák kap laptopot
A tanulói laptopok mellett intézményi eszközök is érkeznek az iskolákba.
Várhatóan 6-8 városban jöhet létre közösségi felsőoktatási képzési központ, amely a hátrányos helyzetben lévő térségekben népességmegtartó, gazdaságélénkítő, illetve közösségformáló hatású is lehet – mondta Rétvári Bence.
Várhatóan 6-8 városban jöhet létre közösségi felsőoktatási képzési központ – közölte Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára egy írásbeli kérdésre válaszul.
Az államtitkár az LMP-s Ikotity Istvánnak adott válaszában kiemelte: az Emberi Erőforrások Minisztériuma folyamatosan egyeztet a helyi önkormányzatokkal és a helyi társadalom egyéb szereplőivel, valamint több, az adott térségben jelen lévő vállalattal a közösségi felsőoktatási képzési központok lehetséges megvalósíthatóságáról.
Felidézte, hogy a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény módosítását ez év júliusában fogadta el az Országgyűlés, amely módosításnak egyik kiemelt célja a felsőoktatási intézményeknek a piachoz és a helyi közösségekhez történő illesztése, valamint a törvény ezen módosítása rendelkezik a közösségi központok létrehozásáról is. A változások szeptember 1-jétől lesznek hatályosak.
Rétvári Bence kifejtette: kihelyezett képzést a közösség igénye alapján indíthat akkreditált felsőoktatási intézmény a helyi gazdaság működtetéséhez szükséges szakember-utánpótlás biztosítása, a magasan képzett szakemberek helyben tartása céljából. Egy-egy központ képzési profiljának kialakításában több felsőoktatási intézmény is részt vehet.
A hátrányos helyzetben lévő térségekben a felsőoktatás jelenlétének, a felsőoktatási képzőhelyek létrehozásának fokozott népességmegtartó, gazdaságélénkítő, illetve közösségformáló hatása lehet – mutatott rá. Hozzátette: 2014-ben az összes, a 2007-2013-as támogatási időszak maradványforrás-felhasználását szolgáló pályázat előkészítése lezajlott a felsőoktatásban. Ennek keretében hirdették meg azt a TÁMOP-pályázatot is, amely egyebek között a közösségi felsőoktatási képzési központok előkészítését és létrehozását támogatja.
A pályázat eredményei alapján salgótarjáni, békéscsabai és kisvárdai helyszíneken kezdődhet meg közösségi felsőoktatási képzési központ előkészítése, az Emmi felsőoktatásért államtitkárságának szakmai koordinációja mellett. A pályázaton kívül további egyeztetések indultak a helyi önkormányzat, illetve az államtitkárság között Ózdon és Sátoraljaújhelyen, további közösségi felsőoktatási képzési központok létrehozására.
Rétvári Bence jelezte: közösségi felsőoktatási képzési központok indítása céljából az EFOP keretében is lehetőségük lesz a felsőoktatási intézményeknek forrásra pályázni 2016-tól, amelyről az egyeztetések a helyi önkormányzatok, a felsőoktatási intézmények és a tárca között folyamatosan zajlanak.