Új légitársaság jön Budapestre – egészen egzotikus helyre utazhatunk vele
„Az új járat nemcsak a turizmus, hanem a kereskedelem és a gazdaság szempontjából is új horizontokat nyit meg a két ország számára” – nyilatkozta a budapesti reptér vezetője.
Az eddigi negatívról stabilra javította a magyar bankrendszer kilátását pénteken a Moody's nemzetközi hitelminősítő szervezet. A döntés oka, hogy úgy látják, a kormányzati kiadások emelkedése mellett az export és a magánszektorbeli fogyasztás is erősödni fog, illetve változóban van a magyar kormány politikai alapállása a bankszektorral kapcsolatban.
Stabilra javította az eddigi negatívról a magyar bankrendszer kilátását pénteken a Moody's Investors Service, azzal a várakozásával indokolva a lépést, hogy a magyar bankok működési környezete stabilizálódik a következő 12-18 hónapban. A nemzetközi hitelminősítő a lépéshez fűzött, pénteken Londonban ismertetett 17 oldalas elemzésében közölte: a magyar bankszektor működési kondícióinak javulására számít 2015-2016-ban a viszonylag erős gazdasági növekedés közepette.
A Moody's szerint a várható javuláshoz hozzájárul az is, hogy változóban van a magyar kormány politikai alapállása a bankszektorral kapcsolatban. Úgy vélik, ennek egyik megnyilvánulása volt az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bankkal (EBRD) februárban aláírt memorandum, amely tartalmazza a bankadó fokozatos csökkentésének tervét is.
Az idén 2,8 százalékos, 2016-ban 2,2 százalékos növekedést vár a szervezet a magyar gazdaságban. A cég szerint a növekedés fő hajtóerejét a kormányzati kiadások emelkedése mellett az export és a magánszektorbeli fogyasztás egyidejű erősödése adja. A hitelminősítő szerint a működési környezet javulása révén a magyar bankszektor az idén ismét nyereséges lesz, és stabilizálja hitelmutatóit, jóllehet gyenge szinteken.
A Moody's a viszonylag erős gazdasági növekedés ellenére csak mérsékelt hitelkereslet-növekedésre számít, különösen a lakossági szektorban. A bankszektor eszközminősége azonban várhatóan az idén és jövőre is javul, különös tekintettel arra, hogy a devizaalapú ingatlanhitel-állomány átváltása jelentős eszközminőség-kockázatot szüntetett meg a forintárfolyam-kockázat kiiktatásával. Mindemellett a banki visszatérítések – amelyek nagy részét a bankok az idén folyósítják – javítani fogják a lakossági szektor adósságszolgálati képességét, és e tényező önmagában valószínűleg 2-3 százalékpontot lefarag a lakossági piacon kint lévő banki követelésállomány nem teljesítő hányadából, amely 2014 végén a teljes portfolió 22,4 százaléka volt. Az előremutató jelzőszámokból arra is következtetni lehet, hogy az előrejelzési időszakban az újonnan nem teljesítővé váló kinnlevőség-hányad is csökkenni fog – áll a Moody's pénteki elemzésében.
A hitelminősítő közölte: az idén és jövőre a magyar bankszektor tőkeellátottságának mérsékelt javulását is várja az alapszintű – Tier 1 – tőkemegfelelési ráta tavaly mért, átlagosan mintegy 2 százalékpontos rendszerszintű csökkenése után, amelyet a lakossági visszatérítésekre képzett jelentős tartalékolás okozott. Ezzel kapcsolatban kiemelik, hogy a magyar bankrendszer Tier 1 szintű tőkemegfelelési rátája a 2013 végén mért 15,5 százalékról 2014 végére 13,3 százalékra csökkent, amely a leggyengébb mutató volt a közép- és kelet-európai EU-térségben.
A magyar bankrendszerben 2009 óta végbement mérlegalkalmazkodási folyamat ugyanakkor jelentősen javította a bankok finanszírozási szerkezetét, és csökkentette azokat a kockázatokat, amelyek a korábban jelentős nagybani finanszírozási – különösen devizafinanszírozási – függőségből eredtek. A rendszerszintű kintlévőség-betétállomány ráta tavaly 98,3 százalékra csökkent, és valószínűleg tovább javul a betétállomány várható mérsékelt emelkedése nyomán – áll a Moody's elemzésében.
A hitelminősítő számításai szerint a devizaalapú ingatlanhitel-állomány átváltása hozzávetőleg 25 százalékkal csökkentette a magyar bankok devizafinanszírozási igényét, és ez a refinanszírozási kockázatok mérséklődését eredményezte. A Moody's hangsúlyozta, hogy a magyar bankrendszer stabil kilátása immár összhangban van a „Ba1” szintű magyar szuverén adósbesorolás ugyancsak stabil kilátásával.
A Moody's legutóbb november 7-én hajtott végre hitelminősítői lépést Magyarországgal kapcsolatban: akkor javította stabilra a leminősítés lehetőségére utaló addigi negatívról a magyar államadós-osztályzat kilátását. A döntést a cég annak idején elsősorban a magyar gazdaság javuló középtávú kilátásaival és a költségvetési konszolidáció melletti kormányzati elkötelezettséggel indokolta.
A cég menetrendjében a következő felülvizsgálat múlt pénteken lett volna esedékes, ám a cég akkor nem hajtott végre újabb államadós-osztályzati felülvizsgálatot Magyarország esetében. A Moody's listáján Magyarország szuverén adósosztályzata így továbbra is „Ba1”, stabil kilátással. A többi nemzetközi hitelminősítő az idén már bejelentett pozitív lépéseket Magyarország esetében.
A Fitch Ratings májusban pozitívra javította a magyar szuverén osztályzat kilátását az addigi stabilról, egyebek mellett a magyar gazdaság külső mutatóinak markáns javulásával indokolva a lépést. A Fitch "BB plusz" hosszú lejáratú magyar szuverén devizaadós-osztályzata a másik két nagy hitelminősítő, a Moody's és a Standard & Poor's hosszú távú magyar szuverén minősítésével azonos, és egy fokozattal elmarad a befektetési ajánlású „BBB” sáv alsó szélétől. Ha a Fitch Ratings a pozitív kilátás megadása nyomán javítja a magyar szuverén devizaadós-osztályzatot is, ez a besorolás ennél a cégnél visszakerülne a befektetési ajánlású osztályzati kategóriába. A Standard & Poor's március 20-án – a nemzetközi hitelminősítői gyakorlatban viszonylag szokatlan módon, az addigi és az azóta is érvényes stabil kilátás pozitívra javítása nélkül – egy fokozattal „BB plusz”-ra javította a devizában és a forintban fennálló hosszú lejáratú magyar államadósság besorolását. A Standard & Poor's márciusi osztályzatjavításával került a magyar államadós-besorolás mindhárom hitelminősítőnél azonos szintre.