Matolcsy György: új Európa születhet a tagállamok közötti viszony újraalakításával
Magyarország vezető régióként léphet az új gazdasági korszakban.
Az LMP szerint a Magyar Nemzeti Bank abból a több százmilliárdból költ műkincsekre, amit a devizahitelek piaci áron történő forintosításával, a károsultak helyett tesz zsebre. Bár szerintük ennek a pénznek az államkasszában lenne a helye, nem várják, hogy a fideszes többségű felügyelőbizottság az MNB körmére néz.
A Lehet Más a Politika szerint a Magyar Nemzeti Bank abból a pénzből vett Tiziano-festményt, amit a devizahitelek piaci áron végrehajtott forintosításán keresett, és amit a csődbe ment brókercégek ügyfeleinek kártalanítására is fordíthatna.
A párt pénteki, az MTI-hez eljuttatott közleményében azt írta: az MNB elsősorban a forintgyengülésen elért profitból költekezik, amit szerintük a költségvetésbe kellene befizetnie a jegybanknak. Hozzátették: álláspontjuk szerint több mint százmilliárd forintot nyert az MNB „a devizahitel-károsultakon” a piaci áron végrehajtott forintosítással, amit a rászorulók megkárosításának neveztek. A Schmuck Erzsébet országgyűlési képviselő által jegyzett közleményben azt írták: a jegybank nem vállalja a felelősséget az alá tartozó pénzügyi felügyelet hibáiért, és „nem vesz részt a Quaestor, a Buda-Cash és a Hungária Értékpapír meglopott ügyfeleinek kártalanításában”.
Az LMP szerint a jegybank vezetése az elmúlt években visszaélt a felügyelőbizottság hiányával. A közelmúltban „szabálytalanul megválasztott fideszes többségű” testülettől sem várják, hogy gátat vessen Matolcsy György jegybankelnök „gátlástalan költekezésének”. Így pedig közpénzek tíz- és százmilliárdjai folynak el, amelyekből fontos, hasznos célokat kellene támogatni – írták.
Az MNB megvásárolta a magyarországi piacon fellelhető egyetlen Tiziano-képet az Értéktár Program keretében. A jegybank holnapján csütörtökön megjelent közleményben azt írták: a Mária gyermekével és Szent Pállal című festményért 4,5 milliárd forintot fizettek.