Az ÁNTSZ bezáratta a Velencei-tavi nyitott partszakaszokat. A tónál nem a vízminőséggel van baj, hanem azzal, hogy a partszakaszok engedély nélkül üzemelnek, és nem felelnek meg a közegészségügyi feltételeknek. Az, aki mégis a vízbe megy, harmincezer forintos bírságot kaphat. Korábban a közmédia tévesen azt közölte, hogy az ÁNTSZ a szabadstrandokat záratta be.
Bezáratta az összes Velencei-tavi szabadstrandot az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) – hangzott el az M1 péntek esti Híradójában. Az M1-en a határozat alapján azt mondták: a hatóság szerint nem a vízminőséggel van baj. A probléma az, hogy a szabadstrandok engedély nélkül üzemelnek, nem felelnek meg a közegészségügyi feltételeknek és nincsenek vízi mentők, elsősegélynyújtó helyek.
A járási hivatal arra kötelezte a standok üzemeltetőit, hogy nyolc napon belül helyezzenek ki a parton fürdést tiltó táblákat és a lépcsőket távolítsák el. Aki nem tesz eleget a határozatban foglaltaknak, akár egymillió forintos, többször is megismételhető bírságra számíthat.
Dávid Zoltán strandüzemeltető az M1-nek nyilatkozva azt mondta: a tájékoztatást július végén kapták meg, a „strandszezon kellős közepén”. Hozzátette: „békésebb és barátságosabb lett volna”, ha a megfelelő hatóságok időben intézkedtek volna.
Tóth István (Fidesz-KDNP), Gárdony polgármestere arról beszélt: a kormány 15 milliárd forrást biztosít a településnek, amiből a jövő évtől hozzá kezdhetnek a Velencei-tó partszakaszainak felújításához. A Híradó megkereste a Fejér Megyei Kormányhivatalt, de a hatóság egyelőre nem nyilatkozott az ügyben.
Ha a strandok bezárásáról szóló határozatok jogerőre emelkednek, az érintett partszakaszon nem lehet fürödni. Ha valaki a tiltás ellenére a vízbe megy, az önkormányzat vagy a rendőrség akár harmincezer forintos bírságot is kiszabhat rá – hangzott el.
Az ÁNTSZ június 5-én tájékoztatta az MTI-t a szabadvízi fürdőhelyek vízminőségéről. E szerint a magyarországi 241 kijelölt természetes fürdőhely közül 160 kiváló, 35 jó, 6 pedig tűrhető minősítést kapott, mindössze 4 esett az elmúlt négy év adatai alapján a kifogásolt kategóriába. Az ÁNTSZ honlapján is megtalálható lista szerint a Velencei-tó Agárdnál és Gárdonynál, valamint Velencén a Drótszamár Park és Kemping strandnál kapott jó minősítést. A többi velencei, valamint a velencefürdői strand vízminőségét kiválóra értékelte a hatóság.
FRISSÍTÉS
A Velencei-tó Online szerint pontatlan volt a közmédia tudósítása: nem a szabadstrandokat zárták be, hanem az úgynevezett nyitott partszakaszokat, amelyeken elméletileg eddig sem lehetett volna fürödni.
A portál szerint a szankció az agárdi régi Tini Strandot, a gárdonyi Panoráma Partszakaszt, valamint a velencei Cserje utcai partszakaszt érinti.
Vagyis például Velencén, a felújított Velencei Korzón továbbra is lehet ingyenesen fürödni.