Orbán: Akármi is történik az ukrajnai konfliktusban, az a mi problémánk lesz

2015. június 26. 18:32

Az ukrajnai konfliktus menekültügyi vonatkozása Magyarországon még nincs napirenden, de oda kerülhet, és akármi történik is, az Lengyelországgal közösen a mi problémánk lesz – tudatta Orbán Viktor pénteken, aki ebben az ügyben egyértelművé tette: nem számít uniós segítségre.

2015. június 26. 18:32

Az ukrajnai konfliktus menekültügyi vonatkozása Magyarországon még nincs napirenden, de oda kerülhet, és akármi történik is, az Lengyelországgal közösen a mi problémánk lesz – tudatta az Európai Unió állam- és kormányfőinek tanácskozását követően Orbán Viktor miniszterelnök.

A kormányfő egyértelművé tette, hogy ebben nem számít uniós segítségre, és a magyar közigazgatásnak fel kell készülnie arra, hogy különféle forgatókönyvek esetén milyen teendői lesznek. Orbán Viktor kitért arra, hogy a szláv országokban, ugyan nem robbanásszerűen, de már érzékelhető, hogy elindult egy folyamat, több ukrán érkezik hozzájuk, mint korábban.

A miniszterelnök elmondta, Kárpátalján a magyar kormány anyagi eszközökkel is igyekszik elősegíteni, hogy stabil maradjon a helyzet, nyáron a megélhetés és a létfenntartás sem okoz gondot, ezért Magyarország felé még nem indult el ez a folyamat. A miniszterelnök úgy vélte, hogy ha Ukrajnából érkeznek menekültek, az teljesen más helyzet, mint amikor Afrikából több biztonságos országon is átkelve érkeznek Magyarországra.

A szankciók kérdésében világossá tette, korábban Magyarország ismertette véleményét, az uniós álláspont az, hogy egy hangon kell megszólalni, és Magyarország támogatja a büntetőintézkedéseket. Orbán Viktor kifejtette, a válság egy pontján, a német-francia-orosz-ukrán minszki egyeztetések során lehetőség nyílt arra, hogy Európa a saját kezébe vegye egy európai válság kezelését. A kormányfő úgy vélte: a minszki folyamat révén rendezni lehetne a konfliktust, és úgy látja, még nincs minden veszve.

A miniszterelnök szerint az a kérdés, hogy képes-e Európa megoldani egy problémát, vagy transzatlanti megoldás születik. Ez szerinte egyáltalán nem mindegy, mert ebben az Egyesült Államok és Európa érdekei – az Oroszországgal való együttműködés jövőjét is beleértve – nem esnek egybe.

A miniszterelnök emlékeztetett, hogy Magyarország és Szlovákia kivételével az Ukrajnával határos NATO-tagállamokba kivétel nélkül nehézfegyvereket fog telepíteni az Egyesült Államok, de Budapest egyelőre nem kapott ilyen megkeresést Washingtontól. Orbán Viktor felhívta a figyelmet arra, hogy ennek a lépésnek a hatásai még nem ismertek, s ezzel NATO-fegyverek soha nem látott közelségbe kerülnek Oroszországhoz.

Összesen 19 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
ElQurMinator
2015. június 28. 13:03
Orbán Viktor megint előre gondolkodik. Megelőzi a várható folyamatokat. Ebből következően remélem, hogy azt is jól átgondolja, hogy ide bármilyen amerikai nehézfegyverzetet beengedjen. Fidesz szavazóként elvárom tőle, hogy tartsa a magyar határokon kívűl az amerikai erőket, NATO tagság ide vagy oda. Nehogy a végén még itt is "demokrácia" legyen.
egyetmondok
2015. június 27. 14:26
Hát,bármi más előtt egy bazi nagy kerítést illene húzni ott is,szépen,mint a trianoni határ túlfelire került szerbiai magyar települések és Magyarország közé. Az fontos lenne,csak hogy értésék a kárpátaljai magyarok,hogy itten nem babra megyen a játék.
Csigorin
2015. június 27. 08:44
azt jol latod vegre hogy az usa es az eu erdekei nem esnek egybe.
Anti Komcsi
2015. június 26. 20:43
Orbán gondolatai előremutatóak. Olyan összefüggéseket lát meg a bekövetkezés előtt, amit mások soha.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!