A román szenátus rábólintott a magyar nyelv napjára

2015. június 16. 18:49

Ellenszavazat nélkül, 62 igen és 4 tartózkodás mellett elfogadta a román szenátus az RMDSZ javaslatát arról, hogy november 13-a legyen Romániában is magyar nyelv napja. A szenátus után még a képviselőháznak is szavaznia kell majd az előterjesztésről.

2015. június 16. 18:49

Elfogadta a román szenátus kedden a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) által kezdeményezett törvénytervezetet, amely Romániában is a magyar nyelv napjává nyilvánítaná november 13-át. Az ellenszavazat nélkül elfogadott javaslatot 62-en támogatták, míg 4 szenátor tartózkodott.

Az RMDSZ képviselőházi és szenátusi frakciója által közösen kezdeményezett jogszabály értelmében ezen a napon a magyarlakta településeken különböző kulturális programokat szervezhetnek, amelyekhez a helyi önkormányzatokon kívül a civil szervezetek is hozzájárulhatnak. A tervezet kitér arra, hogy a közmédia is sugározhat az ünnepre hangoló műsorokat. Ha a parlament megszavazza a törvénytervezetet, a magyar tannyelvű iskolák ünnepélyes keretek között is megemlékezhetnek a magyar nyelv napjáról.

A törvénytervezet indoklásában a kezdeményezők megemlítik, hogy miután az ENSZ 1999-ben február 21-ét az anyanyelv világnapjává nyilvánította, a román parlament több kisebbség esetében is törvényt fogadott el az illető közösség nyelvének napjáról. Romániában például szeptember 28-a a cseh, december 13-a pedig a tatár nyelv napja.

A törvény kezdeményezői rámutattak: a Kárpát-medencében november 13-án ünneplik a magyar nyelv napját, és a romániai magyarok is csatlakozni szeretnének ehhez az ünnephez.

A magyar nyelv napjáról szóló tervezetet a szenátus után a bukaresti képviselőházban is vitára bocsátják.

A magyar Országgyűlés 2011 szeptemberében nyilvánította a magyar nyelv napjává november 13-át, a magyar nyelvet az államigazgatásban és a közoktatásban hivatalossá tevő 1844. évi II. törvénycikk elfogadásának napját.

Összesen 48 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bakonyibetyar
2015. június 17. 03:57
"És ezt ők is akarják? Vagy akaratuk ellenére csatoljuk el őket, mert Tunyacsáp szeretné?" Nyilván te szívesen elcsatoltattadd volna magad 1920-ban, te nagyon hülye. Ha nem lennél elvakult hungarofob, akkor tudnád, hogy sok faj- és hitsorstársad is "hirtelenromán", "hirtelencsehszlovák", meg "hirtelenjugoszláv" lett 1920-ban. És nem örültek a döntésnek... Aztán a II. vh. elején meg elindultak az első transzportok. Nem Mo.-ról, hanem az elcsatolt területekről. Nektek máshol sokkal sz@rabb dolgotok volt/van/lesz, mégis a mi hazánkat fikázzátok, ti Palesztinától "elcsatolódott", hazátlan senkik.
választópolgár
2015. június 16. 19:31
"Ha a parlament megszavazza a törvénytervezetet, a magyar tannyelvű iskolák ünnepélyes keretek között is megemlékezhetnek a magyar nyelv napjáról." Nagykegyesen megengedik aminek természetesnek kellene lenni a fejlett demokratikus euban, ahol már mindennek megvan a kultúrája aminek nálunk még nincsen.
választópolgár
2015. június 16. 19:31
"Ha a parlament megszavazza a törvénytervezetet, a magyar tannyelvű iskolák ünnepélyes keretek között is megemlékezhetnek a magyar nyelv napjáról." Nagykegyesen megengedik aminek természetesnek kellene lenni a fejlett demokratikus euban, ahol már mindennek megvan a kultúrája aminek nálunk még nincsen.
Tintamin
2015. június 16. 19:08
Romania kicsit jobban teljesit....
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!