Trócsányi: A romák integrációja az elsődleges

2015. május 20. 20:41

A Németországban tárgyaló igazságügyi miniszter a német kormány tagjainak leszögezte: a politikai menekültek irányába megértő politikát folytatnak, de az komoly feszültséget okozna, ha a romák felzárkóztatása mellett nagy számú gazdasági menekültről is gondoskodni kellene.

2015. május 20. 20:41

Az Európai Unió nem tudja megoldani a területére érkező gazdasági migránsok gondjait, a menekülthullám kezelésében pedig figyelembe kell venni a tagországok helyzetét és teherbíró képességét, Magyarország esetében mindenekelőtt azt a tényezőt, hogy a roma integráció ügye elsődleges – fejtette ki Trócsányi László igazságügyi miniszter a német kormány képviselőivel szerdán Berlinben folytatott tárgyalásain.

Trócsányi László a német fővárosban tárgyalt többek között Nikolaus Meyer-Landruttal, Angela Merkel kancellár uniós politikai főtanácsadójával és Cornelia Rogall-Grotheval, a belügyminisztérium államtitkárával. Megbeszéléseiről az MTI-nek nyilatkozva kiemelte: a menekültválság kezeléséről szóló európai bizottsági indítványokkal kapcsolatban rámutatott, hogy Magyarország „mindig is megértő politikát folytatott a politikai menekültek irányában”, a gazdasági menekültekkel kapcsolatban viszont azt az álláspontot képviseli, hogy az EU nem tudja megoldani a gondjaikat, ezért azokat „helyben” kell kezelni, a kibocsátó országokkal együttműködve.

Továbbá figyelembe kell venni, hogy Magyarország számára a roma integráció „prioritás”, és komoly belső feszültséget okozna, ha a mintegy 800 ezres roma közösség nagy erőfeszítéseket igénylő felzárkóztatása mellett nagy számú gazdasági menekültről is gondoskodni kellene – mondta a miniszter.

Trócsányi László elmondta: a magyar és a német álláspont számos ponton találkozik, így közös meggyőződés, hogy fontos a gazdasági motivációjú tömeges vándorlás kiváltó okainak kezelése a kibocsátó országokban, elő kell segíteni a gazdasági menekültek visszatéréséhez szükséges feltételek megteremtését, és a biztonságos származási országokból érkező menedékkérők esetében fel kell gyorsítani a kérelem elbírálására irányuló folyamatot.

Az igazságügyi miniszter és a kancellár Európa-politikai főtanácsadójának megbeszélésén a halálbüntetés körüli vitára is kitértek. Trócsányi László rámutatott, hogy az alaptörvény két rendelkezése is – közvetve – tiltja a halálbüntetést, és Magyarország tiszteletben tartja vonatkozó nemzetközi kötelezettségvállalásait. Ebben az értelemben a halálbüntetés „nem téma”, vagyis nem készülnek jogi lépések ezen a téren. A vita inkább a véleményszabadságról szól, központi kérdése az, hogy miről lehet vitatkozni az EU-ban és vannak-e „tabutémák” – mondta az igazságügyi miniszter.

Trócsányi László több más aktuális ügyről is tárgyalt partnereivel, és részt vett a Német Külpolitikai Társaság (DGAP) pódiumbeszélgetésén, amelynek témája a magyarországi igazságszolgáltatás és jogállamiság helyzete volt. A zártkörű beszélgetést az úgynevezett Chatham House szabályok alapján rendezték meg, amelyek a minél nyíltabb vita érdekében előírják, hogy nem lehet nyilvánosságra hozni, ki milyen véleményt fogalmazott meg.

Trócsányi László elmondta, hogy a nagyjából 50 fős közönség – köztük kutatók, diplomaták, újságírók és civil szervezetek képviselői – előtt zajlott háromórás, „élénk” vita végkicsengése az volt, hogy Magyarországon „az intézmények a helyükön vannak és működnek”.

A vita másik résztvevője, Herbert Küpper, a regensburgi székhelyű kelet-európai jogtudományi kutatóintézet (Institut für Ostrecht) magyar joggal foglalkozó szakértője az MTI-nek azt mondta: a vita „nagyon hasznos volt, mert az érzelmek helyett a tényekről volt szó, és megéreztük, milyen fontos az európai hagyományokból következő kölcsönös megértés”. Hozzátette, hogy a vita azért is hasznos volt, mert „végre nem egymásról beszéltünk, hanem egymással”.

Összesen 61 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
maglilith
2015. május 22. 15:07
Teljesen igaza van a miniszternek,mert a cigányainkat Franciaországból,Svájcból, Kanadából és még sok helyről visszaebrudalták hozzánk,és mivel ez a helyzet,velük kell kinlódnunk,nevezzük ezt integrációnak,bárminek. Ez rengeteg pénzt,energiát felemészt,nem tudom,kik gondolják,hogy tárt karokkal,boldogan fogadunk menekülteket is,amikor az előbb emlitett embertársaink miatt van éppen elég bajunk,rendőrségünk leterhelt,az egészségügyről nem is beszélve,adóink nagyrésze elmegy rájuk.Semmilyen párt tagja nem vagyok,jó embernek tartom magam,de csak annyit kell vállalni,aminek becsülettel meg tudunk felelni.És itt a határ szerintem.
thymian
2015. május 21. 14:26
Csak egy kérdés, hogy akarják integrálni a cigányokat? Úgy hogy megengedik nekik, hogy közterületen baltával és botokkal futkossanak? http://alfahir.hu/a_kormany_szerint_jogszeru_ha_baltas_ciganyok_lepik_el_az_utcakat Kiknek a kormánya ez, a cigányoké, vagy a magyaroké? Ha az előbbi, fizessék a munkaerőtartalékok trócsányit és a többi idiótát.
Várkert bazár
2015. május 21. 12:42
Fakutya Vigyora http://Je suis Csemer Boglárka 2015. május 21. 00:48 @bora Hülye vagy fiam, leülhetsz. Holnap kűdd be az apádat, ha ismered. Most már le se tagadhatod, hogy te vagy Bayer Zsóti:) A stílusod elárul
VakzKommondor
2015. május 21. 10:01
Hát ahogy halljuk, a Farkas flóriékat már szépen integrálták a fideszbe. Pontosan tudják, hogyan kell lopni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!