Elképesztő: józan résztvevőkre költene milliókat a hetente csőddel riogató budapesti városvezetés
A terv totálisan ellentmond a Magyarországon hatályos törvényeknek.
Az Illatos úti telepen lévő sérült hordók elszállítása mellett szükség lenne a talaj és a talajvíz cseréjére is az LMP szerint, de erre nincs forrás a jövő évi költségvetésben. Sallai R. Benedek szerint az országban számos hasonló lerakat lehet, „a környezetügy, a környezetbiztonság azonban csődöt mondott”.
Az LMP értékelése szerint a veszélyes anyagokat tartalmazó hordók elszállításával még nem kármentesítik a Budapesti Vegyiművek Zrt. Illatos úti telephelyét, a talaj és a talajvíz tisztítására és cseréjére azonban a jövő évi költségvetés nem tartalmaz forrásokat.
Sallai R. Benedek, az Országgyűlés fenntartható fejlődés bizottságának LMP-s elnöke csütörtökön, sajtótájékoztatón hívta fel a figyelmet arra, hogy a jövő évi költségvetési javaslat kármentesítésre nem tartalmaz forrásokat, holott a telephely talajvizsgálatakor kiderült: a határértéket százezerszeresen meghaladja a rákkeltő, benzol tartalmú anyagok szintje. Közölte: az előzetes becslések szerint mintegy 5 milliárd forintba kerülhet a környezet rendbetétele itt.
A politikus szerint az országban számos hasonló lerakat lehet, „a környezetügy, a környezetbiztonság azonban csődöt mondott”, a kormányzat csak ott lép, ahol azt a közvélemény kiköveteli. Bizottságával ezért azt tervezi: körbejárják az ország hasonló telephelyeit, mert szerinte nem ismert, hogy „Százhalombattától Kazincbarcikáig milyen környezetbiztonság valósul meg”, de a tíz éve megszűnt Fővárosi Vegyiművek egyéb lerakatairól is alig tudható valami. A képviselő elmondta, írásbeli kérdésben is rákérdezett arra, hány hasonló méreganyagraktár van az országban, de arra is, ki a felelős a közigazgatásban azért, hogy korábban nem kezdeményezték az Illatos úti telep ártalmatlanítását.
Kedden a Miniszterelnökség azt közölte az MTI-vel: kilenc hónapon belül az összes hulladékot elszállítják az Illatos úti telephelyéről, május végéig pedig elviszik a legveszélyesebbnek ítélt mintegy ezer hordót. Hozzátették: ezzel a kormány megoldja a mérgező terület mintegy tíz éve húzódó tereprendezésének ügyét.