A világ legsikeresebb országait követi Magyarország – de a mindenszaristáknak ez se jó
Nevetséges érvekkel támadják a magyar kutatási hálózat átalakítását, amely Nyugat-Európa és Ázsia legjobb modelljeiből merít. Kohán Mátyás írása.
Az MTA bankszámlát nyit, amelyre felajánlásokat gyűjt tagjaitól az éhező gyermekek számára. A felajánlások felhasználásának célját minden évben az MTA rendes közgyűlése határozza meg a következő rendes közgyűlésig tartó időszakra. A jótékonysági tevékenységben való részvételt Falus András kezdeményezte.
Akadémiai összefogás indul az éhező gyermekekért - erről a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) közgyűlésének keddi napján határoztak a résztvevők. A közgyűlési határozat szerint az akadémia bankszámlát nyit, amelyre felajánlásokat gyűjt tagjaitól. A felajánlások felhasználásának célját minden évben az MTA rendes közgyűlése határozza meg a következő rendes közgyűlésig tartó időszakra. A 2016. évi közgyűlésig a gyűjtés célja a gyermekéhezés enyhítése.
Falus András egyetemi tanár, az MTA rendes tagja kezdeményezte a jótékonysági tevékenységben való részvételt. Mint Falus András a közgyűlés minden tagjához eljuttatott levélében felidézi, a múlt év végén vált ismertté az a felmérés és tanulmány, amelyet a Máltai Szeretetszolgálat és az akadémia végzett a gyermekek étkeztetéséről. Ebben a tanulmányban több tízezer olyan gyerekről beszélnek, aki nem jut folyamatosan elegendő ételhez.
A közgyűlésen Falus András az előzményeket ismertetve elmondta, hogy magyar művészek Nemzeti Minimum néven össztársadalmi kezdeményezést indítottak, amelyhez időközben neves világi és egyházi személyiségek is csatlakoztak. Azt kérik a mindenkori magyar törvényhozástól és kormánytól, hogy tegye lehetővé a gyermekéhezés rendszerszintű felszámolását.
Ferge Zsuzsa szociológus, az MTA rendes tagja hozzászólásában rámutatott arra, hogy a magyar gyermekek harmada szegény, gyakorta súlyosan alultáplált. A kedvezőtlen családi háttér, a szegénység és a hiányos táplálkozás okozta hátrányokat sorolva elmondta, hogy számos kutatás, így magyarországi vizsgálatok is bizonyítják a korai éveknek az agy fejlődésére gyakorolt hatását.
A szociológus külön kiemelte a Nature Neuroscience-ben megjelent nagyszabású vizsgálat következtetéseit. A tanulmány, amely tucatnyi rangos amerikai egyetem 25 kutatójának nevéhez fűződik, a korábbiaknál részletesebben mutatja ki, hogy a rendszeres éhezés milyen agyterületek fejlődést befolyásolja károsan a gyermekeknél. Ezek a nyelvi készségekért, a memóriáért, valamint az érvelési képességekért felelős régiók, vagyis központi szerepük van abban, hogy mennyire sikeresek a gyerekek az iskolában.