NVB: Lehet népszavazás a vagyonnyilatkozatról

2015. április 08. 19:23

Egy újabb „rendszerbontó” civil népszavazási kezdeményezést hitelesített szerdán a Nemzeti Választási Bizottság. Eszerint a nyilvános vagyonnyilatkozat tételére kötelezett személyekkel közös háztartásban élő hozzátartozók vagyonnyilatkozata is nyilvános lehet, ha az ezzel kapcsolatos kérdés eljut a népszavazásig és azon a voksolók többsége igennel szavaz.

2015. április 08. 19:23

Egy újabb „rendszerbontó” civil népszavazási kezdeményezést hitelesített szerdán a Nemzeti Választási Bizottság. Ez azt jelenti, hogy a civilek által – a március 15-i demonstráción – bejelentett 19 kezdeményezés közül háromban lehet népszavazást tartani, ha a Kúria másként nem dönt.

 
Az NVB az elmúlt hetekben három ülésén, három csomagban döntött a kezdeményezések hitelesítéséről. Határozatai értelmében a tankötelezettség meghosszabbításáról, a gazdasági kamarai hozzájárulási díj fizetéséről és egy vagyonnyilatkozat-tételi kérdésben lehet majd népszavazást tartani.
 
A most szűk többséggel, 5:4 arányban elfogadott utóbbi kérdés azt célozza, hogy a nyilvános vagyonnyilatkozat tételére kötelezett személyekkel közös háztartásban élő hozzátartozók vagyonnyilatkozata is nyilvános legyen, ha népszavazáson a választók így döntenek.
 
A hat kérdés két témakört, a nyilvános vagyonnyilatkozat-tételt és a társadalombiztosítási számlákon nyilvántartott járulékok, tagdíjak feltüntetésének kérdését érintette. 
 
Az előbbi kérdések közül többet részben egyértelműségi okok miatt utasította el a testület, részben pedig azért, mert álláspontjuk szerint az ingatlanszerzési adatok közzététele sértené a nyilatkozattételre nem kötelezett eladónak a személyes adatai védelméhez fűződő, alaptörvényben rögzített jogát.
 
Litresits András, a testület MSZP-s delegáltja ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy ezen a logikai alapon a földtörvény is alkotmányellenes, hiszen az is előírja a szerződések adatainak nyilvánosságát. Példaként említette, hogy utóbbi jogszabály alapján a szerződéseket anonimizált formában hozzák nyilvánosságra, tehát van megoldás az adatvédelemre.
 
Vajda Zoltán, az egyik kezdeményező, a 60ezren a magánnyugdíjukért Facebook-csoport képviselője az NVB ülésén kifejthette a kérdések hitelesítése mellett szóló jogi érveit. A kezdeményező az ülés után az újságírók előtt sikeresnek jellemezte kezdeményezésüket, és jó hírnek mondta, hogy egy újabb fontos, a vagyonnyilatkozatok nyilvánosságával kapcsolatos kérdést hitelesített a testület. 
 
Közölte, „erőteljesen megfontolják” majd, hogy a nem hitelesített kérdések ügyében a Kúriához fordulnak-e. Még nem tudják megkezdik-e az aláírásgyűjtést a három hitelesített kérdésben, ha jogerőre emelkednek, vagy megvárják, hogy a Kúria a többi ügyében döntsön – válaszolta egy kérdésre. Jelezte: még nem járt le az NVB-határozatok jogerőre emelkedésének a határideje az első két hitelesített kérdés ügyében sem.
 
Az NVB által hitelesített három kérdés úgy szól: „Egyetért-e Ön azzal, hogy a tankötelezettség annak a tanévnek a végéig tartson, amelyben a tanuló a tizennyolcadik életévét betölti?”; „Egyetért-e Ön azzal, hogy ne kelljen a gazdasági kamarai közfeladatok ellátásához kötelezően kamarai hozzájárulást fizetni?”; valamint „Egyetért-e Ön azzal, hogy a nyilvános vagyonnyilatkozat tételére kötelezett személyekkel közös háztartásban élő hozzátartozók vagyonnyilatkozata is nyilvános legyen?”.
 
Az NVB határozatai ellen tizenöt napon belül lehet bírósági felülvizsgálati kérelmet benyújtani a Kúriához, melynek 90 napja van az elbírálására.
 

Összesen 6 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
liberálzöld.
2015. április 09. 10:17
Azon túl, hogy egyetértek a vagyonnyilatkozatok nyilvánossá tételével szerényen megkérdezem: mi lesz akkor, ha valaki össze-vissza írogat bármit a nyilatkozatában? Hát semmi! Jogerős bírói ítélet ellenére sem hajlandó a Lázár nyilvánosságra hozni, hogy kit kúrogatott napi 1 milliós hotelszámláért. És nem történik semmi. Ha a kormánytagok és kormánypártok vezetői nem tartják be még azokat a törvényeket sem amelyeket ők hoztak, akkor a sacc/kb vagyonnyilatkozatokkal mi lesz?
paraklétosz
2015. április 08. 21:29
Utóbbi években már az összes ellenzéki párt belefogott nagy csinnadrattával valamilyen célú aláírásgyűjtésbe, "és csend és hó és halál".
VakzKommondor
2015. április 08. 19:53
Ó Ó kartell futszal peti imádkozz!
Nannyó
2015. április 08. 19:38
A magyar lakosság rohanni fog, hogy e "rendszerbontó" három kérdésben véleményt nyilváníthasson. :)))
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!