Íme, az Új Nemzeti Galéria-pályázat első helyezettjei

2015. április 14. 15:33

Két pályaművet is első helyre sorolt a bíráló bizottság az Új Nemzeti Galéria-Ludwig Múzeum épületére kiírt nemzetközi meghívásos építészeti tervpályázaton. A Pritzker-díjas SANAA és szintén Pritzker-díjas Snøhetta tervét egyaránt kiemelkedő értékűnek ítélte a magyar és külföldi szakemberekből álló zsűri.

2015. április 14. 15:33

Két pályaművet is első helyre sorolt a bíráló bizottság az Új Nemzeti Galéria-Ludwig Múzeum épületére kiírt nemzetközi meghívásos építészeti tervpályázaton. A Pritzker-díjas SANAA és szintén Pritzker-díjas Snøhetta tervét egyaránt kiemelkedő értékűnek ítélte a magyar és külföldi szakemberekből álló zsűri. A két pályamű közül a tervezőkkel folytatott egyeztetések során, szakmai és pénzügyi szempontok alapján választják majd ki a felépítendő múzeum végleges tervét. A zsűri a pályázatok közül a két első mellett két második helyezettet is díjazott. A második helyezett a Nieto Sobejano Arquitectos S.L.P., valamint Balázs Mihály Építész Műterme és a BME Építészmérnöki Kara közös terve lett.

A nyertes és díjazott tervek, illetve a benyújtott és érvényes pályaművek a www.ligetbudapest.org oldalon tekinthetőek meg.

Az egyik nyertes, a Snøhetta nevéhez fűződik többek között a New York-i World Trade Center helyére tervezett September 11 Memorial Museum és Norvég Nemzeti Opera épülete, míg a SANAA (Sejima and Nishizawa and Associates) építésziroda tervezte többek között a Louvre-Lens múzeum épületét.

A Snøhetta tervei.

A Liget Budapest Projekt keretén belül, Európa jelenlegi legnagyobb új múzeumi fejlesztésének köszönhetően összesen öt új múzeum épül majd a Városligetben. Múlt év decemberében hirdettek eredményt az Ötvenhatosok terének lebetonozott felületein megvalósuló Néprajzi Múzeum, a Magyar Építészeti Múzeum és a FotóMúzeum Budapest, valamint a volt Hungexpo épületek helyén felépülő Magyar Zene Háza épületeire kiírt nyílt, nemzetközi építészeti tervpályázaton.

A tavaly októberben meghirdetett meghívásos tervpályázat keretében a Petőfi Csarnok helyén megvalósuló Új Nemzeti Galéria–Ludwig Múzeum épületére összesen 9 érvényes pályamű érkezett. A 380.000 euró összdíjazású versenyben a szakértői zsűri két első és két második helyezettet hirdetett ki. A bíráló bizottság szerint mindkét első helyezett terv építészetileg kiemelt értéket képvisel és ezek a pályaművek a gyűjteményi és a látogató szempontok alapján is világszínvonalúak. Magyarországon még soha nem versenyzett ilyen rangos építészmezőny egy épület megtervezésnek lehetőségéért.



A SANAA tervei.

„A sztárépítészeket is felvonultató, meghívásos pályázat célja az volt, hogy egy olyan modern, korszerű, 21. századi követelményeknek megfelelő, építészetileg kiemelkedő értékű épületben kapjon új otthont az Új Nemzeti Galéria és a Ludwig Múzeum, mely méltó a Városligethez és az egyik legfontosabb magyar közgyűjteményi együtteshez is” – mondta Baán László, a Liget Budapest Projekt miniszteri biztosa. A park csaknem 200 éves történelme során mindig is a kultúra és a szabadidő együttes helyszínét jelentette a város életében. A Liget Budapest Projektnek köszönhetően a projekt gazdái szerint a Városliget visszanyeri történelmi funkcióját és a Liget mindenki számára többet nyújt majd mint most, legyen szó akár a kultúra, az ismeretszerzés vagy a  zöldfelületi kikapcsolódás iránt érdeklődő látogatókról.

A park és az épített környezet kapcsolata kiemelt fontosságú a Városliget megújulását szolgáló Liget Budapest Projekt során. A Liget beépítettsége a jogszabályban előírt 7 százalék alatt marad, a park zöldfelülete pedig a mostani 60 százalékról több tízezer négyzetméterrel, 65 százalékra nő majd. A park teljes megújítására a Városliget Zrt. idén tavasszal hirdet majd tájépítészeti tervpályázatot.

Az építkezés a tervek szerint 2016-ban kezdődik, az új múzeumokat pedig 2018 márciusában vehetik birtokba a látogatók. Az új középületek tervezett megvalósítási összköltsége 75 milliárd forint.

Az Új Nemzeti Galéria-Ludwig Múzeum pályázata során a magyar és nemzetközi szakemberekből álló 11 tagú zsűri a leendő múzeum építészeti minősége és megoldásai mellett a technológiai és funkcionális elképzeléseket (például a várható látogatói élményt és múzeumtechnológiai megoldásokat), a tervezett épület fenntarthatóságát (energiahatékonyság, ökológia), a környezettel kapcsolatos párbeszédet (többek között a zöldterületi szempontokat, a városképi beágyazottságot, a Városligettel való kapcsolatot, az épület megközelítését) és a várható költségeket (bekerülési és üzemeltetési vonatkozásban) is értékelte. A Városliget Zrt. az elmúlt év októberében írt ki előminősítéses, kétfordulós, nyílt nemzetközi építészeti tervpályázatot (www.ligetbudapest.org/gallery) az Új Nemzeti Galéria-Ludwig Múzeum épületének tervezésre.

***

Érvényes pályázatot a következő 9 építészeti iroda nyújtott be:

-       Balázs Mihály Építész Műterme és a BME Építészmérnöki Kara

-       David Chipperfield Architects

-       Mecanoo

-       Nieto Sobejano Arquitectos S.L.P.

-       Sejima and Nishizawa and Associates (SANAA)

-       Snøhetta

valamint

-       a gmp International GmbH Architects and Engineers, Leonhardt, Andrae und Partner Beratende Ingenieure VBI AG, ZWP Ingenieur-AG, bogner.cc KG

-       a Henning Larsen Architects, Arup Engineering, Gallagher and Associates, Transsolar Energietechnik GmbH, MAN MADE LAND Bohne Lundqvist Mellier GbR

-       és a Davis Brody Bond Architects and Planners, Földes Architects, Buro Happold Engineering, Ken Smith Landscape Architect


Az Új Nemzeti Galéria-Ludwig Múzeum pályázati bíráló bizottság tagjai:

Baán László, a Liget Budapest Projekt miniszteri biztosa, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója, Roueida Ayache építész, Paula Cadima, az AA London School of Architecture  tanszékvezető-helyettese, építész, Edwin Heathcote, a Financial Times építészeti kritikusa, építész, Eva Jiricna, építész, Juhani Katainen, a Tampere University of Technology építész karának volt dékánja, építész, Bálint Imre, a Budapesti Építész Kamara elnöke, építész,  valamint Fekete György, a Magyar Művészeti Akadémia elnöke, belsőépítész, Finta Sándor, Budapest főépítésze, Füleky Zsolt, építészetért felelős helyettes államtitkár, építész, valamint Sáros László György, a Magyar Építőművészek Szövetségének elnöke, építész.

***

A Liget Budapest Projekt

A Liget Budapest Projekt célja, hogy az új Liget Európában egyedülálló komplexitású és minőségű, nemzetközi vonzerejű turisztikai célponttá váljon. A projekt gazdái szerint a közel 200 éves Városliget egyedi történelmi, természeti és intézményi adottságai az épülő új múzeumokkal együtt olyan világszínvonalú, összetett családbarát kulturális-szabadidőparkot hoznak létre, ahol a világ vezető nagyvárosaihoz hasonlóan mindenki megtalálhatja a számára legmegfelelőbb kikapcsolódási formát, legyen szó a természet élvezetéről, sportról, kultúráról vagy családi programokról. Európa egyik legnagyobb, 10-12 éven belül gazdaságilag is megtérülő, kulturális beruházásának eredményeként évente várhatóan 1 millióval több vendégéjszakát töltenek majd a fővárosban – közölték a projekt vezetői.

A Városliget komplex fejlesztését és megújítását célzó Liget Budapest projekt keretében öt új múzeum kap helyet a park jelenleg burkolt, lebetonozott szélein, valamint a Városligetben található, de lebontásra ítélt létesítmények helyén. A park zöld felületeinek részleges megújítása már 2014 tavaszán megkezdődött, 2018-ra pedig, a Liget Budapest Projekt megvalósításával a városligeti park zöldfelülete a jelenlegi 60 százalékról 65 százalékra nő majd. A fejlesztések alatt a Ligeten áthaladó autósforgalom csökkentésére is sor kerül annak érdekében, hogy a jelenleginél sokkal kisebb környezeti terhelést elszenvedő Városliget várja majd a kikapcsolódni, sportolni vágyó látogatókat.

Az új múzeumi épületek megvalósításával valamint a Liget zöldterületének bővítésével és rehabilitációjával párhuzamosan az Állatkert nagyszabású fejlesztése, a Fővárosi Nagycirkusz megújítása, a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum épületének eredeti tervek szerinti helyreállítása is megvalósul. A projekt gazdái szerint Liget Budapest Projektnek köszönhetően a Városliget a minőségi zöldterületi kikapcsolódás, a kultúra és a szórakoztatás európai rangú és vonzerejű helyszínét jelenti majd 2018-tól valamennyi idelátogató számára.

Összesen 78 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
andre
2015. április 15. 01:44
Kell a "repizes" a stadionos magyarnak.....s kozben a lerohadt KORHAZAKBAN,NYUGGERES,HALAPENZES fel-csoves Dokik,udvariatlan frusztralt apoloszemelyzet,elavult gepek etc....etc...etc.....GOOD luck Fityesz.
Tintamin
2015. április 14. 22:37
Átnyomjuk erőből, szarunk a zöld területre, meg mindenre, mert az van, amit mi akarunk - Fidesz.
Gregorius
2015. április 14. 19:30
A pagodaszerűség nekem nagyon nem tetszik, akkor inkább a piramis...
Jason Bourne
2015. április 14. 19:20
Nem elég a sok stadion, most még ez is! És mi lesz az éhező gyerekekkel? viccet félretéve örülök, hogy ilyen színvonalas tervek a befutók, nem valami Nemzeti Színházhoz hasonló erőlködés. A Snøhetta tervei nekem jobban tetszenek.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!