Ez a Brüsszel leckézteti Budapestet? Komolyan?
Nem Didier Reynders az első uniós bürokrata, aki azután keveredett korrupciós botrányba, hogy bőszen kritizálta Magyarországot. A híres lebukások azonban csak a jéghegy csúcsát jelentik.
A parlament költségvetési bizottsága ellenzéki képviselők kezdeményezésére meghallgatta volna hétfőn a NAV-elnököt, Vida Ildikó azonban nem jelent meg a meghallgatáson. Helyette levelet írt, melyben közölte: nem kíván élni a lehetőséggel, mivel az adóhivatal minden kétséget kizáróan megállapította, hogy minden a legnagyobb rendben van.
Vida Ildikó, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal elnöke nem jelent meg hétfőn a parlament költségvetési bizottsága előtt, levelében azt írta, nem kíván élni a meghallgatás lehetőségével. Vida Ildikót a NAV belső vizsgálatáról és annak eredményeiről kívánta meghallgatni a bizottság.
A meghallgatást az LMP-s Schmuck Erzsébet, az Együtt színeiben politizáló független Szelényi Zsuzsanna, a jobbikos Hegedűs Lórántné és a szocialista Burány Sándor kezdeményezte. A NAV elnöke a meghallgatáson nem jelent meg, helyette levelet írt a bizottságnak, melyet Burány Sándor bizottsági elnök ismertetett az ülésen. Vida Ildikó azt írta: az adóhivatal minden kétséget kizáróan megállapította, hogy minden a legnagyobb rendben van, és a meghallgatás lehetőségével nem kíván élni. Érkezett egy másik levél is a kormánytöbbségtől a bizottsághoz, amely arról tájékoztatta a testületet, törölni kívánják a NAV-elnök meghallgatására vonatkozó napirendi pontot, amit a bizottság elfogadott.
Szűcs Lajos, a bizottság fideszes alelnöke kifejtette: költségvetési szempontból a meghallgatásnak nincs relevanciája, a Nemzetgazdasági Minisztérium tud tájékoztatást adni a felelősségi körébe tartozó tevékenységekről. Ez elsősorban politikai jellegű ügy, a költségvetési bizottság pedig elsősorban szakmai jellegű beszámolókat, törvényjavaslatokat szokott meghallgatni.
Schmuck Erzsébet, a bizottság másik, LMP-s alelnöke a távolmaradás miatt kifejezte nemtetszését és emlékeztetett arra, hogy az LMP már több alkalommal kezdeményezte vizsgálóbizottság létrehozását, mert szükség volna egy sokkal mélyebb, alaposabb ellenőrzésre. Az Állami Számvevőszék is több mint 60 problémát feltárt. Ha több mint 1500 milliárd forint hiányzik az áfából, az a költségvetést érinti, és a bizottságra tartozik – hangsúlyozta.