Káosz, átláthatatlanság, kapkodás – több millió név került ki az amerikai választási névjegyzékekből
A „csúcstartó” Észak-Karolina, ahol egyes állítások szerint mintegy négymillió nevet töröltek a választói nyilvántartásból az elmúlt másfél évben.
A könyvvizsgálók mintákból dolgoznak, nem tudnak minden iratot megnézni. Igazságtalan lenne ezért, hogy a brókerügyek miatt a könyvvizsgálók is feleljenek – mondta a Kamara elnöke.
Lukács János, a Magyar Könyvvizsgálói Kamara elnöke azt mondta: ha a könyvvizsgáló is bűncselekményt követ el, akkor rendben van a zárolás, de ha csak gondatlan volt, esetleg őt is átverték, és az adott cég meghamisított iratokat adott át neki, akkor igazságtalan lenne, hogy a könyvvizsgáló vagyonát is zárolhassák.
Azzal kapcsolatban, hogy az MNB felügyelné a pénzintézeteknél működő könyvvizsgálókat, azt mondta: ez viszonylag kevés, csak mintegy 60 könyvvizsgálót érint a 3000-ből, de ettől még nem értenek egyet a javaslattal. Mint mondta, az ötlet nincs összhangban az európai irányelvekkel, és például a titoktartási szabályokkal sincs összhangban a javaslat. „Így elveszíthetjük a megbízóink bizalmát, és olyan dolgokba se fognak beavatni minket, amikről jó, ha tudunk és esetleg preventív módon ellene tudnánk hatni” – fejtette ki Lukács.
A Kamara elnöke leszögezte: a könyvvizsgálók olyanok, mint a partjelzők a focimeccsen. Szólnak a bírónak – adott esetben az MNB-nek – ha szabálytalanságot látnak, de piros lapot adni, kiállítani már nem tudnak.
A riporter felvetette, hogy a Buda-Cash könyvvizsgálatot végző cég, a Gyimesi és Társa a Kamara könyvvizsgálója is volt, de a brókerbotrány után hirtelen leváltották. Lukács azt mondta: nem ezért váltották le, hanem mert lejárt a megbízása és újat választottak. Arra a felvetésre, hogy ez a kis könyvvizsgáló cég a brókerbotrányban érintett több cégnek, például a Hungária Értékpapírnak is dolgozott, Lukács azt mondta: nem az a lényeg, hogy kicsi vagy nagy cég, hanem hogy a standardeknek megfeleljen.
A könyvvizsgálók nem tételesen ellenőriznek, hanem csak mintavétel alapján dolgoznak. Nem tudják egy cég összes iratát megvizsgálni, így nem tudnak abszolút bizonyossággal nyilatkozni – mondta Lukács. Ahhoz, hogy a mintában találnak-e gyanús dolgot, nagy szerencse kell, valamint elismerte, hogy szubjektív elem is van ebben, és a könyvvizsgálók módszerei a csalók számára sokszor kiszámíthatók. Néhány millió vagy tízmillió még ráadásul hibahatáron belül van egy nagy cégnél – tette hozzá.