Döbbenetes videón, ahogy megindul az észak-koreai katonák első offenzívája
Oroszország megkezdte az Észak-Koreából átvezényelt katonák bevetését az ukrán erők elleni támadásokban.
Leállította az Európai Unió a paksi atomerőmű bővítéséről Oroszországgal kötött 12 milliárd eurós megállapodást, jelentette csütörtök este a Financial Times című brit üzleti lap meg nem nevezett forrásokra hivatkozva. Giró-Szász András kormányzati kommunikációért felelős államtitkár szerint viszont nem igaz az FT híre, ezért helyreigazításért folyamodik a hírt megszellőztető szerkesztőséghez. Közben az Indexnek Navracsics Tibor uniós biztos viszont megerősítette a hírt.
Az Euratom nem járult hozzá a nukleáris fűtőanyag Oroszországból történő importjához, írja a Financial Times a Portfolio.hu cikke szerint. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az unió blokkolta Magyarország 12 milliárd eurós atomenergiai megállapodását Oroszországgal, ami tovább élezheti a Brüsszel és Moszkva közötti viszonyt.
A döntés, amelynek részleteit titokban tartották, az Európai Bizottság múlt heti brüsszeli ülésén született, amelyen jelen volt Navracsics Tibor, a testület magyar biztosa is, írta az újság. A lap szerint az EU számos tisztségviselője aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy Moszkva Európa megosztására használja energiapolitikáját. Az Euratom ügynökség, amelynek jóvá kell hagynia minden uniós tagállam fűtőanyag-ellátási megállapodását, korábban elutasította, hogy Magyarország kizárólag Oroszországtól szerezze be a fűtőelemeket.
Ezt Magyarország megfellebbezte, de a bizottság az Euratom elutasítása mögé állt. A döntés felülírásához Magyarországnak egy új fűtőanyag-szerződést kell kötnie, vagy jogi eljárást kell indítania az Európai Bizottság ellen, írja a Financial Times.
Frissítés: Határozottan cáfolta a Financial Times értesüléseit Giró-Szász András kormányzati kommunikációért felelős államtitkár csütörtökön az MTI-nek. Azt MTI kérdésére azt mondta: nem igaz, hogy az Európai Unió blokkolta volna a Paks II. atomerőmű építését. Giró-Szász András hozzátette, hogy az ügyben helyreigazításért folyamodtak a Financial Times szerkesztőségéhez.
Frissítés: A magyar uniós biztos megerősítette az Indexnek, hogy az Európai Bizottság lényegében blokkolta a paksi bővítést az Euroatom javaslata alapján. Navracsics Tibor elmondta: megkeresték a kormányt, hogy nyilvánosságra hozhatják-e a jelentést, de a lényeg most kiszivárgott.