Friss kutatás: egy egész társadalmi réteg ellenzi Ursula von der Leyen legújabb tervét
A magyar gazdák ellenzik a brüsszeli javaslatot.
A nemzetgazdasági miniszter azt mondta: ha növekszik a bankok hitelezési aktivitása, akkor csökkenhet a bankadó, és erről tárgyalnak is a Bankszövetséggel. Leszögezte ugyanakkor, hogy kivezetni viszont biztosan nem fogják ezt az adónemet.
Varga Mihály a kereskedelmi bankok növekvő hitelezési aktivitása esetén lát esélyt a bankadó csökkentésére, erről tárgyalnak a bankszövetséggel. A nemzetgazdasági miniszter az M1 Ma reggel című műsorában és a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában hétfőn reggel azt mondta: szeretnék, ha a bankok hitelezési aktivitása javulna, mivel a gazdasági növekedéshez, beruházásokhoz ez szükséges.
Varga Mihály arra a felvetésre beszélt erről, hogy Orbán Viktor miniszterelnök pénteken a Kossuth Rádióban elképzelhetőnek nevezte a bankadó fokozatos csökkentését a következő években. A miniszter hozzátette: a bankok az elmúlt években passzívak voltak a hitelezésben. A magyar gazdaság növekedése úgy tudott 3 százalék fölé kerülni, hogy a bankok hitelezési aktivitása visszafogott volt – mondta. Az Eximbank és a fejlesztési bank hitelei, valamint a jegybank növekedési hitelprogramja segített ugyan, de azt szeretnék, ha a kereskedelmi bankok saját forrásaikból nagyobb hitelezést tudnának vállalni – közölte.
A miniszter kifejtette: ha a bankadó csökkentését szeretnék, el lehet gondolkodni azon, hogyan lehet a Bankszövetséggel olyan megállapodást kötni, amely a hitelezési aktivitás növekedéséért cserébe mérsékelné ezt az adót. Elmondta, a megbeszélések közepén járnak, a tárgyalásokat követően reményei szerint jó hírt tudnak közölni. Kizárt dolognak nevezte a bankadó kivezetését az adórendszerből, mert a költségvetésnek szüksége van erre az adónemre, a közteherviselés, a terhek arányos elosztása igényli a megmaradását.