Misetics Bálint, A Város Mindenkié aktivistája arról beszélt, fenntartásai vannak a DEKA kezdeményezésével kapcsolatban, szerinte nem biztos, hogy szakpolitikai egyeztetésre van szükség civilek között, mert attól, hogy „gyenge szereplőket összeadnak, nem lesznek igazán erősek”. A hitelesség kérdésére is felhívta a figyelmet, arra, hogy a rendezvény részvevői között vannak olyan pártok tagjai is, akik 2010 előtt hatalmon voltak és akkor annak az ellenkezőjét tették, amit most követelnek. Jelezte: ezeket a hitelességi kérdéseket nem lehet jóhiszeműséggel feloldani.
Nagy Navarro Balázs, a Tiszta Kezek Mozgalom képviseletében arról beszélt, ők nemcsak Orbán Viktor rendszere ellen kívánnak szót emelni, hanem minden esetben, amikor ”disznóságot" látnak. Szerinte nem érdemes bal- és jobboldal dinamikában gondolkodni, maguk között „kibeszélő show-t” tartani, ha párbeszédet akarnak folytatni.
A Magyar Liberális Párt nevében Bodnár Zoltán arról beszélt, ha a DEKA nem szervezetté akar válni, hanem a közös gondolkodás fóruma akar lenni, akkor „tiszta lapot” kell osztani minden résztvevőjének, és nem arról kell beszélni, ki mit tett korábban, hanem arról, hogy mit akarnak majd tenni „egy posztorbáni időben”.
Majtényi László jogász azt mondta, a demokratikus ellenzéki pártoknak el kellene dönteniük, hogy a nemzeti együttműködés rendszerében akarnak-e működni, vagy sem. Rendszerkritika vagy rendszeren belüli vegetálás, ezt el kellene döntenie az ellenzéknek – szögezte le. A jogász arról beszélt, helyreállító alkotmányozásra lenne szükség, de abban igazságot kellene szolgáltatni például a romáknak is.
Gréczy Zsolt, a Demokratikus Koalíció szóvivője szerint Magyarország nagyobb bajban van, mint 2010-ben gondolták volna, mert odavesztek a szabadságjogok és szerinte ezt a deficitet nehéz lesz rendbe tenni, mert pártkatonák ülnek azokban a pozíciókban, ahol ellensúlyra lenne szükség. Pártja nevében támogatásáról biztosította az új fórumot.